EUS
“Brza Traka” – brzo informiranje
“Želim znati više” – detaljnije informiranje
PRETRAGE • 7 MIN
Brza Traka
Što je endoskopski ultrazvuk (EUS)?
Endoskopski ultrazvuk (EUS) je kombinacija endoskopije i ultrazvuka. Najčešće se koristi za detaljan prikaz organa poput: gušterače, žučnih putova i određenih promjena u probavnom sustavu. Pretraga nema zračenja.
Kako izgleda EUS?
Zapravo, priprema i tijek pregleda vrlo su slični onima kod gastroskopije.
Kako se pripremiti za EUS?
1. EUS-prije pretrage
Pripremite svu medicinsku dokumentaciju (medicinske iskaznice, nalaze, slike) i obavezno obavijestite liječnika o svim lijekovima koje redovito uzimate. Posebno je važno spomenuti lijekove koji utječu na zgrušavanje krvi. Takvi lijekovi će se, u dogovoru s liječnikom, vjerojatno privremeno obustaviti (npr. Martefarin, Heparin, Rivaroxaban, Endoxaban, Dabigatran), dok se Aspirin/Andol uglavnom ne mora prekidati.
2. EUS-na dan pretrage
Na dan pretrage morate biti natašte – najmanje 6 sati prije zahvata nemojte ništa jesti niti pušiti. Do 2 sata prije zahvata smijete piti samo male količine bistre tekućine (npr. mineralna voda, nezaslađeni čaj).
3. EUS-tijekom pretrage
Liječnik će uvesti tanki, savitljivi optički instrument – endoskop – kroz usta u jednjak, želudac i dvanaesnik (početni dio tankog crijeva). Za razliku od klasične gastroskopije, ovaj endoskop na vrhu ima ugrađen „ultrazvučni uređaj“.Tijekom pregleda pacijent leži na lijevom boku, a u usta se stavlja usnik koji štiti zube i endoskop. Pregled se obično izvodi pod sedacijom ili kratkotrajnom anestezijom, tako da pacijent tijekom zahvata spava. Ako nosite mobilnu zubnu protezu, potrebno ju je ukloniti prije pregleda. Liječnik može koristiti lokalni anestetik u spreju kako bi olakšao uvođenje endoskopa. Kroz endoskop se uvodi zrak kako bi se proširile stijenke želuca i crijeva, što omogućava bolji pregled sluznice. Zatim se ultrazvučna sonda na vrhu endoskopa prisloni na unutarnju stijenku želuca kako bi se kroz nju vizualizirali organi poput gušterače i žučnih putova (ti ograni se nalaze u blizini).
Dodatak: nekada se može raditi punkcije tkiva (ubod iglom) primjerice gušterače u pod kontrolom EUS-a (U takvom slučaju bi vam to trebalo biti naglašeno i objašnjeno).
4. EUS-nakon pretrage
Blage nuspojave poput nagona na povraćanje, poteškoća s gutanjem, nelagode u području ždrijela (npr. peckanje), začepljenog nosa, bolnih plinova zbog zraka u želucu i crijevima – sve su to uobičajene i prolazne pojave koje spontano nestaju nakon kratkog vremena. Nakon zahvata, ako ste primili sedaciju, anesteziju ili lijekove za smirenje/bol, ostat ćete pod liječničkim nadzorom dok se potpuno ne oporavite. Normalno je da se nakon toga osjećate umorno i pomalo nesigurno. Ako vam je ždrijelo bilo tretirano i/ili ste primili sedaciju, ne smijete ništa jesti ni piti najmanje 2 sata nakon zahvata. Liječnik će vas obavijestiti kada smijete ponovno početi s unosom hrane i pića. Ako ste bili pod sedacijom ili anestezijom (uspavani), ne smijete upravljati vozilom – pobrinite se da vas netko prati i odveze kući.
Želim znati više
Endoskopski ultrazvuk (EUS) je kombinacija endoskopije i ultrazvuka. EUS se može koristiti za vizualizaciju i uzimanje uzoraka (ako se pralelno radi i punkcija) promjene probavnog sustava, gušterače i žučnih vodova. EUS se često koristi za određivanje stadija (koliko duboko je tumor zahvatio stjenku organa) gastrointestinalnih (probavnih) tumora, kao što su karcinomi jednjaka, želuca, gušterače i rektuma.
1. Kada se radi EUS (endoskopski ultrazvuk)?
Endoskopski ultrazvuk koristi se kada liječnik želi dobiti izuzetno precizan prikaz organa koji se nalaze u trbušnoj šupljini, a posebno gušterače, žučnih putova i stijenki probavnog sustava. Pretraga se često preporučuje u slučajevima kada se sumnja na tumor u jednjaku, želucu ili rektumu, jer pomaže u točnijem određivanju koliko se bolest proširila. Također je vrlo korisna za otkrivanje promjena na gušterači, kao što su ciste ili čvorići, kao i za pregled žučnih kanala kod sumnje na kamenac ili suženje. EUS uz punkciju omogućuje i uzimanje uzorka tkiva iz teško dostupnih područja, što je važno za točnu dijagnozu (primjerice s iglom se probija stijeka želuca do gušterače te se tamo uzima uzorak). Ponekad se koristi i kod nejasnih promjena u stjenkama želuca ili crijeva koje obična endoskopija ne može dovoljno dobro prikazati. Ova metoda ima važnu ulogu i u praćenju osoba koje boluju od kronične upale gušterače.
2. Postoje li alternative EUS-u i koje su njihove prednosti i nedostaci?
Ovisno o zdravstvenom stanju i kliničkoj slici, liječnik može predložiti i druge metode osim EUS-a. Kompjuterizirana tomografija (CT) omogućuje brzi pregled i jasno prikazuje promjene u organima, ali koristi zračenje i npr. gušterača u usporedbi s MR i EUS je lošije prikazana. Magnetska rezonancija (MR), posebno u obliku MRCP-a, pruža vrlo detaljne slike gušterače i žučnih kanala bez zračenja, no pregled traje dulje i manje je dostupan. Klasični ultrazvuk trbuha jednostavan je i bezbolan, ali njegova preciznost može biti ograničena ako ima mnogo plinova u crijevima ili ako je tjelesna građa nepovoljna. Nadalje, površinske promjene u probavnom traktu mogu se otkriti običnom gastroskopijom ili kolonoskopijom (tu se vidi samo sluznica probavnog sustava i promjene na njoj u probavnom sustavu).
(1) (2)
3. Koji su mogući rizici i komplikacije EUS-a?
Iako je EUS općenito siguran zahvat, kao i kod svake medicinskog zahvata, postoji mali rizik od komplikacija. Mogu se, iako rijetko, dogoditi ozljede stijenke jednjaka, želuca ili crijeva. U seriji od 4894 EUS pretrage, perforacija (puknuće) cervikalnog dijela jednjaka zabilježena je kod tri pacijenta (0,06 posto), a sve su prepoznate tijekom samog zahvata. (3) Ako se tijekom pretrage radi biopsija (punkcija), može doći do manjeg krvarenja. Postoji i vrlo mala vjerojatnost infekcije, posebno ako se punktira (uzima uzorak tkiva iglom). Kod uboda u područje gušterače, može doći do upale tog organa, ali i to je rijetko. Tijekom zahvata koristi se sedacija ili lagana anestezija, pa su moguće kratkotrajne reakcije poput pada tlaka, usporenog disanja ili alergijske reakcije, no pacijent je sve vrijeme pod stručnim nadzorom. Ponekad može doći i do blagih ozljeda zubi ili bolova u grlu. Ako se osoba nije pravilno pripremila, postoji rizik da sadržaj iz želuca uđe u pluća (aspiracija), zbog čega je važno strogo se pridržavati uputa o postu prije pretrage.
Ako tražite još zanimljivih blogova otvorite Algomed.
Ako tražite medicinsku uslugu isprobajte Algolov.
Martin Novosel, dr. med
Literatura:
1. https://www.uptodate.com/contents/endoscopic-ultrasound-examination-of-the-upper-gastrointestinal-tract?csi=e207f690-8c7a-46eb-b395-a7b4651c9e3c&source=contentShare
2. Endoskopische Ultraschalluntersuchung des oberen bzw. unteren Verdauungstrakts (EUS) Thieme Compliance Aufklärungsbogen.
3. Eloubeidi MA, Tamhane A, Lopes TL, et al. Cervical esophageal perforations at the time of endoscopic ultrasound: a prospective evaluation of frequency, outcomes, and patient management. Am J Gastroenterol 2009; 104:53.