Biljna terapija za upalu mjehura

“Brza Traka”- brzo informiranje

“Želim znati više” – detaljnije informiranje

INFEKCIJE •  8 MIN

Brza Traka

Tko je kandidat za biljnu terapiju kod mokraćnih infekcija?

Biljna terapija može se ponuditi kao alternativa antibiotiku, ali isključivo kod nekompliciranih urinarnih infekcija (laički rečeno, upale mjehura). Također, može se koristiti kao preventivna mjera kod osoba sklonih ponavljajućim infekcijama.

Koje su infekcije mokraćnog mjehura nekomplicirane ?

Infekcija mokraćnog sustava smatra se nekompliciranom ako pacijentica nema značajne funkcionalne ili anatomske anomalije mokraćnog sustava, bubrežna funkcija joj je uredna i nema ozbiljnih popratnih bolesti (npr. imunosupresija, HIV, uznapredovala dob, tumorska bolest) koje bi mogle pogodovati infekciji ili izazvati komplikacije. Pojednostavljeno, riječ je o mladoj i zdravoj ženi koja osjeća pečenje pri mokrenju, bez povišene temperature i bez prethodnih bolesti.

Koja biljna terapija pokazuje uspjeh u klasičnoj medicini kod liječenja upale mokraćnog mjehura?

– BNO 1045 (kombinacija: kičica – herba Centaurii, korijen ljupčaca – radix Levistici, list ružmarina – folium Rosmarini) (Canephron)
– Uva ursi (medvjetka)

Je li biljna terapija učinkovitija od antibiotika?

Nije.

Zašto koristiti biljnu terapiju ako je manje učinkovita od antibiotika?

Glavni razlog za primjenu biljnih pripravaka je smanjenje nepotrebne uporabe antibiotika, čime se izbjegavaju nuspojave i očuva crijevna mikroflora. Također, smanjuje se rizik od razvoja bakterijske rezistencije. Drugim riječima, kod određenih pacijentica biljna terapija može biti dovoljna.

Koji su rizici biljne terapije ako se odabere umjesto antibiotika?

Glavni rizik je širenje infekcije na bubrege ili krvotok. Zato se biljna terapija smije koristiti samo kod pacijentica s nekompliciranom urinarnom infekcijom. Uvijek treba imati na umu i alergijske reakcije i jetrene poremećaje kod primjene biljne terapije (iako su rijetke).

Što je s D-manozom?

Ukratko, ne postoji dovoljno dokaza da je D-manoza učinkovita.

Želim znati više

Fitoterapija, odnosno biljna terapija, može biti potencijalna opcija u liječenju nekompliciranih upala mokraćnih puteva. Prema njemačkim S3-smjernicama za 2024. godinu, biljni pripravci poput BNO 1045 (npr. Canephron) i medvjetka ( Uva ursi) mogu se razmotriti kao alternativa antibioticima kod određenih pacijentica. Važno je naglasiti da se to odnosi isključivo na nekomplicirane urinarne infekcije kod žena. Jedan od glavnih razloga za primjenu biljnih pripravaka jest smanjenje uporabe antibiotika, čime se izbjegavaju njihove nuspojave i negativan utjecaj na crijevnu mikrofloru. (1)

BNO 1045 – biljni kompleks

BNO 1045 sadrži kombinaciju biljnih ekstrakata (Kičica – herba Centaurii), korijen ljupčaca (radix Levistici), list ružmarina (folium Rosmarini)) koji imaju protuupalno i blago diuretičko (potiče izmokravanje) djelovanje.

Studija koju su proveli Butler DSC i suradnici bila je dio veće randomizirane, dvostruko slijepe, kontrolirane kliničke studije faze III. Obuhvatila je žene u dobi od 18 do 70 godina, podijeljene u dvije skupine: jednu liječenu BNO 1045 (n = 58) i drugu liječenu fosfomicinom (vrsta antibiotika) (n = 69). Analizirani su uzorci urina, uz prilagodbu na koncentraciju kreatinina, a ispitivane su razine citokina IL-6 i IL-8, koji imaju ulogu u upalnim procesima. Oba tretmana smanjila su razine IL-6 i IL-8. BNO 1045 značajno je smanjio IL-8, dok je smanjenje IL-6 bilo blizu statističke značajnosti. Fosfomicin je, s druge strane, značajno smanjio obje upalne molekule. Rezultati pokazuju da je BNO 1045 usporediv s fosfomicinom u smanjenju lokalne upale kod nekompliciranih urinarnih infekcija, što podupire njegovu kliničku učinkovitost. S obzirom na sve veću otpornost bakterija na antibiotike, ovaj biljni lijek mogao bi predstavljati vrijednu alternativu u liječenju nekompliciranih infekcija mokraćnog sustava. (2)

Florian M. Wagenlehner i suradnici proveli su randomiziranu, kontroliranu kliničku studiju faze III kako bi ispitali može li biljna terapija Canephron® N (BNO 1045) biti jednako učinkovita kao fosfomicin (FT) u liječenju akutnih nekompliciranih infekcija donjeg urinarnog trakta kod žena. U istraživanju je sudjelovalo 659 žena u dobi od 18 do 70 godina, koje su nasumično raspoređene u dvije skupine: 325 pacijentica primilo je BNO 1045, dok je 334 liječeno fosfomicinom. Primarni cilj studije bio je utvrditi postotak pacijentica koje su unutar 38 dana trebale dodatne antibiotike za liječenje urinarne infekcije. Rezultati su pokazali da 83,5% pacijentica u skupini BNO 1045 i 89,8% u skupini FT nije trebalo dodatne antibiotike, čime je potvrđeno da je biljna terapija neinferiorna (nije lošija) u odnosu na standardnu antibiotsku terapiju. Nuspojave su bile slične u obje skupine, pri čemu su se u FT grupi češće javljali gastrointestinalni problemi, dok su u skupini BNO 1045 zabilježeni pojedinačni slučajevi pijelonefritisa, komplikacije upale mokraćnog mjehura koja označava širenje infekcije na bubrege. Zaključno, studija ukazuje na mogućnost smanjenja upotrebe antibiotika u liječenju nekompliciranih urinarnih infekcija primjenom biljne terapije BNO 1045, što bi moglo značajno doprinijeti borbi protiv antimikrobne rezistencije. (3)

Uva ursi – prirodni antibakterijski učinak

Uva ursi (prava medvjetka) sadrži arbutin, spoj koji se u tijelu pretvara u hidrokinon. Hidrokinon pokazuje antibakterijska i protuupalna svojstva.

Studija “Herbal treatment with uva ursi extract versus fosfomycin in women with uncomplicated urinary tract infection in primary care: a randomized controlled trial” istražila je učinkovitost biljnog ekstrakta uva ursi (UU) u usporedbi s antibiotikom fosfomicinom u liječenju nekompliciranih urinarnih infekcija kod žena. Ovo dvostruko slijepo, randomizirano kontrolirano istraživanje provedeno je u 42 obiteljske prakse u Njemačkoj i uključilo je 398 žena sa sumnjom na nekompliciranu urinarnu infekciju. Sudionice su nasumično podijeljene u dvije skupine: jedna je primala 105 mg ekstrakta uva ursi tri puta dnevno, po dvije tablete tijekom pet dana (207 žena), dok je druga primila jednokratnu dozu fosfomicina od 3 g (191 žena). Glavni ciljevi istraživanja bili su usporediti broj antibiotskih kura tijekom 28 dana i opterećenje simptomima tijekom prvih sedam dana liječenja. Rezultati su pokazali da je upotreba antibiotika bila 63,6% manja u skupini koja je primala UU u usporedbi sa skupinom koja je primala fosfomicin. Međutim, opterećenje simptomima bilo je 36,5% veće u UU skupini. Također, u UU skupini zabilježeno je osam slučajeva pijelonefritisa, dok su u fosfomicin skupini bila samo dva slučaja. Zaključno, iako je početno liječenje UU smanjilo upotrebu antibiotika, dovelo je do većeg opterećenja simptomima i više sigurnosnih problema u usporedbi s fosfomicinom. Ova studija sugerira da, unatoč smanjenju primjene antibiotika, učinkovitost i sigurnost UU kao terapije za nekomplicirane urinarne infekcije ostaju upitni u odnosu na standardnu antibiotsku terapiju. (5)

Što je s D-manozom?

Ukratko, ne postoji dovoljno dokaza o učinkovitosti.

Cochraneov sustavni pregled, koji uključuje 7 istraživanja s ukupno 719 pacijenata navodi da je ukupna kvaliteta istraživanja niska. Većina istraživanja imala su visok rizik pristranosti. Osim toga, podaci i rezultati su ograničeni (mali broj istraživanja uz mali broj ispitanika). (6)

Fabio Parazzini i suradnici proveli su sustavni pregled utjecaja D-manoze u liječenju simptoma infekcije mokraćnog sustava (cistitisa). Navode da rezultati govore u prilog da, žene s upalom mokraćnog sustava/cistitisom, korištenjem D-manoze imaju korist u smanjenju tegoba, kratkoročno i srednjoročno za sve uobičajene tegobe infekcije, osim za hematuriju (krv u mokraći).
Međutim, postoji nekoliko ograničenja te bi se rezultati trebali razmotriti s oprezom. Prvo, ograničeni podaci ne pružaju informacije o različitim dozama D-manoze ili samostalan učinak D-manoze bez korištenja drugih pripravaka. Nadalje, većina podataka dolaze iz nekontroliranih istraživanja. Općenito, rezultati istraživanja temeljeni su na iznimno ograničenom broju istraživanja s malim uzorcima. (7)

Zaključak

Zaključno, biljna terapija nije učinkovitija od antibiotika u liječenju urinarnih infekcija. Glavni rizik njezine primjene jest veća vjerojatnost širenja infekcije na bubrege u usporedbi s antibioticima, iako je takva komplikacija rijetka kod nekompliciranih infekcija. Ipak, kod osoba s nekompliciranom infekcijom mokraćnog sustava biljna terapija može biti dostatna, čime se smanjuje izloženost nuspojavama antibiotika. Stoga biljna terapija može imati svoje mjesto u liječenju, ali njezina primjena treba biti donesena u dogovoru s liječnikom kako bi se pravilno procijenilo tko je prikladan kandidat za takav pristup.

 

Martin Novosel, dr. med.

19.02.2025.

Literatura:

1. https://register.awmf.org/assets/guidelines/043-044l_S3_KF2_Epidemiologie-Diagnostik-Therapie-Praevention-Management-Harnwegsinfektionen-Erwachsene_2024-05_1.pdf

2. Butler DSC, Wagenlehner F, Höller M, Abramov-Sommariva D, SteindH, Naber KG. Phytotherapy (BNO 1045) of Acute Lower Uncomplicated Urinary Tract Infection in Women Normalizes Local Host Responses. Urol Int. 2023;107(8):778-784. doi: 10.1159/000531206. Epub 2023 Aug 4. PMID: 37544300; PMCID: PMC10614491.

3. Höller, M.; Steindl, H.; Abramov-Sommariva, D.; Wagenlehner, F.; Naber, K.G.; Kostev, K. Treatment of Urinary Tract Infections with Canephron® in Germany: A Retrospective Database Analysis. Antibiotics 2021, 10, 685. https://doi.org/10.3390/antibiotics10060685
4. Florian M. Wagenlehner, Dimitri Abramov-Sommariva, Martina Höller, Hubert Steindl, Kurt G. Naber; Non-Antibiotic Herbal Therapy (BNO 1045) versus Antibiotic Therapy (Fosfomycin Trometamol) for the Treatment of Acute Lower Uncomplicated Urinary Tract Infections in Women: A Double-Blind, Parallel-Group, Randomized, Multicentre, Non-Inferiority Phase III Trial. Urol Int 31 October 2018; 101 (3): 327–336. https://doi.org/10.1159/000493368

5.Gágyor I, Hummers E, Schmiemann G, Friede T, Pfeiffer S, Afshar K, Bleidorn J. Herbal treatment with uva ursi extract versus fosfomycin in women with uncomplicated urinary tract infection in primary care: a randomized controlled trial. Clin Microbiol Infect. 2021 Oct;27(10):1441-1447. doi: 10.1016/j.cmi.2021.05.032. Epub 2021 Jun 7. PMID: 34111592.

6. Cooper TE, Teng C, Howell M, Teixeira-Pinto A, Jaure A, Wong G. D-mannose for preventing and treating urinary tract infections. Cochrane Database Syst Rev. 2022 Aug 30;8(8):CD013608. doi: 10.1002/14651858.CD013608.pub2. PMID: 36041061; PMCID: PMC9427198.

7. Parazzini F, Ricci E, Fedele F, Chiaffarino F, Esposito G, Cipriani S. Systematic review of the effect of D-mannose with or without other drugs in the treatment of symptoms of urinary tract infections/cystitis (Review). Biomed Rep. 2022 Jun 15;17(2):69. doi: 10.3892/br.2022.1552. PMID: 35815191; PMCID: PMC9260159.