Endoskopija kapsulom
“Brza Traka” – brzo informiranje
“Želim znati više” – detaljnije informiranje
PRETRAGE • 9 MIN
Brza Traka
Endoskopija kapsulom ili video kapsularna endoskopija (VCE)
Što se pregledava endoskopijom kapsulom?
Pomoću video kapsule pregledava se probavni sustav, najčešće tanko crijevo, a u nekim slučajevima i debelo crijevo, kao da uzmete tabletu koja gleda vašu probavu.
Važna napomena: Tekst se prvenstveno odnosi na pretragu tankog crijeva. Za pregled debelog crijeva, kolonoskopija i dalje ostaje zlatni standard i metoda prvog izbora. Zašto? Saznajte više u odjeljku „Želim znati više“.
Što se sve može vidjeti endoskopijom kapsulom?
Endoskopijom kapsulom može se pregledati probavni sustav, posebice tanko crijevo, a uz posebne kapsule i debelo crijevo. Na taj način liječnik može preciznije utvrditi uzrok tegoba i otkriti promjene u probavi, poput upala, izvora krvarenja ili tumora.
Kako se provodi endoskopija kapsulom?
Postupak se provodi pomoću posebno dizajnirane kapsule, veličine veće tablete, koja sadrži jednu ili više ugrađenih videokamera. Kapsula se proguta uz malo vode i prolazi kroz jednjak,želudac, tanko i debelo crijevo te se prirodnim putem izlučuje unutar 1 do 3 dana. Dok prolazi kroz probavni sustav, kapsula cijelo vrijeme snima videozapis.
Koji sustavi kapsula postoje i kako će izgledati pretraga?
Napomena: Tehnologija se stalno razvija, a na tržište dolaze nove metode i oblici endoskopije kapsulom.
1. Kapsula i nošenje pojasa: U ovom sustavu senzori se nalaze u pojasu koji se stavlja oko trbuha ili se pojedinačno lijepe na tijelo. Po završetku pregleda (6 do 8 sati), uređaj za snimanje spaja se na računalo, a liječnik pregledava snimke.
2. Kapsula bez nošenja pojasa: Noviji sustav pohranjuje snimke direktno unutar kapsule. Nakon završetka pregleda, kapsula se mora izvaditi i vratiti liječniku radi analize. Liječnik će odrediti koji je sustav najprikladniji za Vas i objasniti kako rukovati kapsulom. Tijek pretrage:
1. Priprema
– Obavijestite liječnika o svim lijekovima koje uzimate (uključujući biljne i lijekove bez recepta), posebno o lijekovima za razrjeđivanje krvi (npr. Heparin, Marcumar, Aspirin) i lijekovima za dijabetes. Lijekove smijete uzimati samo uz odobrenje liječnika.
– Ponesite sve bitne medicinske dokumente (npr. alergije, rendgenske nalaze, implantate), nalaze i slike, ako ih imate. - Dođite na pregled natašte. 12 sati prije pregleda nemojte jesti niti piti mutne tekućine (npr. mlijeko, sokove s pulpom, npr. naranča). Dopuštena je čista tekućina (voda) do sat vremena prije pregleda
– Ako se, osim tankog crijeva, pregledava i debelo crijevo, bit će potrebno i čišćenje debelog crijeva, kao što je to slučaj kod kolonoskopije, uz pomoć laksativa. Obratite pažnju da laksativi mogu utjecati na djelotvornost lijekova.) Liječnik će Vam dati odgovarajuće upute.
2. Nakon gutanja kapsule
– Nakon gutanja kapsule, ne smijete piti 2 sata niti jesti 4 sata. U dogovoru s liječnikom možete početi unositi bistru tekućinu nakon 2 sata i lagani obrok nakon 4 sata.
– Ako osjetite bolove u trbuhu ili druge tegobe (npr. mučninu), odmah obavijestite liječnika, hitnu pomoć ili svog liječnika opće prakse.
-Ako nosite pojas sa senzorom, izbjegavajte tuširanje, kupanje, plivanje ili naporne fizičke aktivnosti.
3. Završetak
– Ako imate pojas, liječnik će vam dati upute o uklanjanju prijemnika, senzora i uređaja.
– Ako kapsula pohranjuje slike u memoriju, kapsula se mora sačuvati kako bi se slike mogle pregledati (ne smijete ju izgubiti pražnjenjem). Obično se izlučuje stolicom u roku od 1 do 3 dana. Liječnik će vas obavijestiti o načinu osiguravanja da kapsula ne bude izgubljena.
– Ako kapsula nije izašla nakon 3 dana, obratite se liječniku. Ultrazvukom ili rendgenom provjerit će njezin položaj i poduzeti potrebne mjere.
Ne smijete ići na magnetsku rezonanciju za vrijeme snimanja kapsulom, jer to može uzrokovati ozbiljne ozljede!
Postoje li zamjena za endoskopiju kapsulom?
– Za jednjak i želudac koristi se gastroskopija.
– Za debelo crijevo kolonoskopija.
– Tanko crijevo se još može pregledati balonskom enteroskopijom. Ipak je ta metoda invazivnija.
Postoje li rizici/komplikacije pretrage?
– Kapsula može ostati u probavnom traktu dulje nego što je uobičajeno.
– Rijetko se može zaglaviti, što može zahtijevati endoskopsko (ulaz u crijeva) ili kirurško uklanjanje.
– Alergijske reakcije na materijale senzora su rijetke. - Kako se slike prenose izvan tijela, mogu nastati elektromagnetske smetnje, zbog čega proizvođači ne preuzimaju odgovornost za takve slučajeve. U dosadašnjim studijama nisu zabilježeni slučajevi opasni po život.
Posebnu pažnju treba obratiti kod:
– Trudnica, osobito u prvom tromjesečju.
– Osoba s pacemakerom ili drugim elektroničkim uređajima.
– Poznatih problema s gutanjem ili opstrukcijama u probavnom traktu. - Motoričkih poremećaja želuca ili crijeva.
– Ako postoji sumnja na opstrukciju (zastoj) crijeva, može se koristiti probna kapsula kako bi se osigurala sigurnost.
Želim znati više
Kada se koristi video kapsula?
Indikacije za video kapsulnu endoskopiju (VCE) su sumnja na krvarenje iz tankog crijeva kod odraslih (uključujući odrasle s nedostatkom željeza), dijagnoza sumnje na Crohnovu bolest te dijagnoza tumora tankog crijeva. Osim toga, VCE se koristi za otkrivanje ozljeda tankog crijeva povezanih s primjenom nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID). Zatim za otkrivanje polipa kod osoba s Peutz-Jeghersovim sindromom, obiteljskom adenomatoznom polipozom i pacijenata sa Lynchovim sindromom.
Koje su kontraindikacije za pretragu?
Postupak je kontraindiciran (ne preporučuje se) kod pacijenata s navedenim stanjima, ali ove kontraindikacije ne moraju biti apsolutne (pretrage se u nekim slučajevima može izvesti):
– Disfagija (nemogućnost gutanja), striktura (suženja) jednjaka ili poremećaji gutanja koji bi mogli spriječiti prolaz kapsule (npr. Zenkerov divertikul). U tom slučaju kapsula se može endoskopski postaviti u dvanaesnik kako bi se izbjegao problem.
– Gastropareza – bolest kada želučani mišići nisu aktivni. (kapsula se može endoskopski postaviti u dvanaesnik).
– Djelomična ili povremena opstrukcija (suženje/začepljenje/zastoj) tankog crijeva.
– Prisutnost defibrilatora ili pacemakera. Iako se to navodi u uputama, ne čini se da predstavlja značajan klinički problem. Prema smjernicama Kanadske gastroenterološke udruge iz 2017., prisutnost pacemakera više se ne smatra kontraindikacijom za kapsulnu endoskopiju. Uređaji za potporu lijeve klijetke mogu ometati snimanje slikovnih podataka; u tom slučaju senzore treba postaviti što dalje od uređaja. (2)
– Trudnoća.
– Demencija, ako pacijent nije u stanju surađivati pri gutanju kapsule ili bi mogao nehotice oštetiti opremu.
– Posebnu pažnju treba posvetiti svakom pacijentu kod kojeg postoji rizik zadržavanja kapsule. Primjeri uključuju pacijente s poznatom Crohnovom bolešću (do 13% rizika od zadržavanja), pacijente s povremenom opstrukcijom tankog crijeva zbog priraslica, pacijente s enteritisom uzrokovanim zračenjem, pacijente s teškim poremećajima motiliteta te pacijente sa Zenkerovim divertikulom. Pacijenti sa sumnjom na Crohnovu bolest imaju manji rizik zadržavanja kapsule (približno 1–4%). (3)
– Kod pacijenata s visokim rizikom od zadržavanja kapsule, odluke o endoskopiji kapsulom trebaju se donositi u suradnji s kirurgom, koji bi mogao biti potreban za uklanjanje kapsule i liječenje osnovnog problema. U takvim slučajevima magnetna rezonancija enterografija (MRE) može biti od velike pomoći! MRE omogućuje identifikaciju pacijenata s Crohnovom bolešću koji bi trebali proći dodatnu evaluaciju, poput testa prohodnosti, prije endoskopije kapuslom. Pacijenti s normalnim nalazom na MRE-u imaju nizak rizik od zadržavanja kapsule, dok bi pacijenti s patološkim (abnormalnim) nalazom na MRE-u trebali proći test prohodnosti prije kapsularne endoskopije. Laički rečeno, MRE uz pomoć kontrastnog sredstva omogućuje procjenu prohodnosti tankog crijeva. Ako prhodnost nije dobra može se učiniti test prohodnosti (pročitaj ispod), ako je MRE dobar može se izravno raditi endoskopija kapsulom.(4 )
Što je test prohodnosti?
Kapsula za provjeru prohodnosti. Ova posebna kapsula provjerava može li tanko crijevo biti prohodno. Koristi se kod pacijenata s visokim rizikom od suženja crijeva. Kapsula je veličine obične kapsulne kamere, napravljena od laktoze i barija te ima signal koji liječnici prate posebnim uređajem ili rendgenskom snimkom. Ako naiđe na suženje, kapsula se prirodno otapa unutar 40 do 80 sati i može proći kroz crijevo. Kapsula ne snima slike; koristi se samo za testiranje prohodnosti.
Koja su predsnoti VCE?
Video kapsularna endoskopija ima nekoliko prednosti u usporedbi s drugim metodama vizualizacije tankog crijeva. Neinvazivna je i omogućuje pregled većine sluznice tankog crijeva, što nije moguće postići pomoću balon enteroskopijom, a rijetko ni uz enteroskopiju uz pomoć posebnih uređaja. Glavni nedostatak VCE-a je to što ne omogućuje uzimanje uzoraka tkiva niti provođenje terapijskih zahvata. Kod novijih kapsula s duljim vremenom snimanja, kapsula u otprilike 5% slučajeva ne stigne do cekuma (prijelaz iz tankog u debelo crijevo, odnosno početak debelog crijeva) unutar vremena snimanja. (5) Velika meta-analiza obuhvatila je 227 studija s ukupno 22.840 postupaka, od kojih je 66 posto bilo provedeno zbog sumnje na krvarenje iz tankog crijeva. U toj analizi stopa otkrivanja promjena pomoću video kapsulske endoskopije kod pacijenata sa sumnjom na krvarenje iz tankog crijeva iznosila je 61 posto. (6) Iako 61% ne zvuči puno usporedno s drugim metodama pretrage tankog crijeva (balon enteroskopija i barij) značajno su rezultati bolji endoskopije kapuslom. (7) VCE može biti korisna u dijagnosticiranju Crohnove bolesti kod pacijenata s simptomima koji ukazuju na ovu bolest ili kod pacijenata s neodređenim kolitisom radi procjene moguće Crohnove bolesti. Također se koristi kod pacijenata s već dijagnosticiranom Crohnovom bolešću za otkrivanje aktivne bolesti te za procjenu odgovora na terapiju.
Međutim, VCE je manje osjetljiva u otkrivanju tumora tankog crijeva u usporedbi s CT enterografijom. U studiji na 17 pacijenata s tumorima tankog crijeva koji su prošli obje metode, CT enterografija bila je osjetljivija (bolja) od VCE-a u otkrivanju tumora (94 posto naspram 35 posto)(8). Promjene u dvanaesniku i proksimalnom jejunumu (početni dio tnakog crijeva) često mogu proći nezapaženo zbog brzog prolaska kapsule kroz ta područja.
Rizici:
Video kapsularna endoskopija (VCE) izuzetno je sigurna tehnologija. Jedan od glavnih rizika povezanih s VCE-om jest zadržavanje kapsule u tijelu. Također, kod nekih pacijenata baterija se isprazni prije nego kapsula prođe kroz ileocekalni zalistak, što otežava utvrđivanje je li kapsula zadržana dok se ne izbaci stolicom. Međutim, nisu svi pacijenti svjesni prolaska kapsule kroz stolicu. Ako postoji sumnja na zadržavanje kapsule, obično se preporučuje napraviti običnu abdominalnu rendgensku snimku dva tjedna nakon gutanja kako bi se potvrdio prolazak. Rijetki rizik povezan s VCE-om je aspiracija (da se kapusla umjesto proguta udahne) kapsule (otprilike 0,1 posto slučajeva). U pregledu 63 slučaja aspiracije kapsule, ukupna stopa procijenjena je na 0,1 posto. Zabilježen je jedan smrtni slučaj.
Pregled debelog crijeva kapsulom?
Kolonska kapsula za probir kolorektalnog karcinoma odobrena je od strane Europske agencije za lijekove i Američke agencije za hranu i lijekove, ali njezina uloga još uvijek nije potpuno jasna. (9) (10) U Sjedinjenim Američkim Državama odobrena je za pacijente koji su imali nepotpunu kolonoskopiju (pacijenti kod kojih nije cijelo crijevo pregledano). Prema ažuriranim smjernicama iz 2020. godine Europskog društva za gastrointestinalnu endoskopiju (ESGE), kolonska kapsula endoskopija smatra se razumnom alternativom kompjutoriziranoj tomografskoj kolonoskopiji (CTC) za naknadnu obradu nakon nepotpune kolonoskopije (11). Također je alternativa CTC-u za pacijente s pozitivnim testom fekalnog okultnog krvarenja ili fekalnim imunokemijskim testom koji ne mogu proći kolonoskopiju. ESGE više ne preporučuje kolonsku kapsulu kao prvu liniju (prvi izbor) probira za kolorektalni karcinom! Slično optičkoj kolonoskopiji, kolonska kapsula zahtijeva rigoroznu pripremu. Jedan od Kolonska kapsula ne omogućava biopsiju niti uklanjanje polipa, pa pacijenti s lezijama otkrivenim tijekom pregleda obično trebaju naknadnu kolonoskopiju za daljnju procjenu i/ili liječenje. (12)
Kada koristiti endoskopiju kapsulom za pregled debelog crijeva umjesto uobičajene kolnoskopije?
Pregled kapsulom izvodi se jedino ako nije moguće izvesti kolonoskopiju! Kolonoskopija je zlatni standard i video kapsula ne može zamijeniti kolonoskopiju!
Tražite li pregled želuca ili jednjaka?
Tražite li pregled debelog crijeva?
Tražite li pregled tankog crijeva?
Martin Novosel, dr. med. specijalizant interne medicine, gastroenterologije
Literatura:
1. Thieme Aufklärungsbogen Kapsel-Endoskopie
2. Enns RA, Hookey L, Armstrong D, et al. Clinical Practice Guidelines for the Use of Video Capsule Endoscopy. Gastroenterology 2017; 152:497.
3. Cheifetz AS, Kornbluth AA, Legnani P, et al. The risk of retention of the capsule endoscope in
patients with known or suspected Crohn’s disease. Am J Gastroenterol 2006; 101:2218.
4. Rozendorn N, Klang E, Lahat A, et al. Prediction of patency capsule retention in known Crohn’s
disease patients by using magnetic resonance imaging. Gastrointest Endosc 2016; 83:182. 5. Topa M, Rimondi A, Sorge A, et al. Incomplete small bowel capsule endoscopy: Risk factors
and cost-effectiveness of real-time viewing. Endosc Int Open 2024; 12:E842.
6. Liao Z, Gao R, Xu C, Li ZS. Indications and detection, completion, and retention rates of small-
bowel capsule endoscopy: a systematic review. Gastrointest Endosc 2010; 71:280.
7. Triester SL, Leighton JA, Leontiadis GI, et al. A meta-analysis of the yield of capsule endoscopy
compared to other diagnostic modalities in patients with obscure gastrointestinal bleeding. Am J
Gastroenterol 2005; 100:2407.
8. Hakim FA, Alexander JA, Huprich JE, et al. CT-enterography may identify small bowel tumors
not detected by capsule endoscopy: eight years experience at Mayo Clinic 9.Rochester. Dig Dis
Sci 2011; 56:2914.Van Gossum A, Munoz-Navas M, Fernandez-Urien I, et al. Capsule endoscopy
versus colonoscopy for the detection of polyps and cancer. N Engl J Med 2009; 361:264. 10. Spada C, Hassan C, Bellini D, et al. Imaging alternatives to colonoscopy: CT colonography
and colon capsule. European Society of Gastrointestinal Endoscopy (ESGE) and European Society of Gastrointestinal and Abdominal Radiology (ESGAR) Guideline – Update 2020. Eur Radiol 2021; 31:2967.
11. Schoofs N, Devière J, Van Gossum A. PillCam colon capsule endoscopy compared with colonoscopy for colorectal tumor diagnosis: a prospective pilot study. Endoscopy 2006; 38:971.
12. D’Haens G, Löwenberg M, Samaan MA, et al. Safety and Feasibility of Using the Second-
Generation Pillcam Colon Capsule to Assess Active Colonic