Gastroskopija
“Brza Traka” omogućava brzo informiranje
“Želim znati više” omogućava detaljnije informiranje
PRETRAGE • 5 MIN
Brza Traka
Gastroskopija je pretraga koja kamerom prikazuje: jednjak, želudac i dvanaesnik.
Zašto se radi gastroskopija?
Gastroskopija (pregled želuca i jednjaka) se provodi kada liječnik sumnja na bolest u gornjem dijelu probavnog sustava.
Pregledavaju se jednjak, želuac i po potrebi dvanaesnika (početni dio tankog crijeva) te je moguće uzimanje uzoraka (biopsija).
Je li to isto što i EGDS (ezofagogastroduodenoskopija)?
Da, EGDS se koristi kao drugi naziv za gastroskopiju.
Može li se pregledati i ostatak probavnog sustava gastroskopijom?
Ne. Debelo crijevo se pregledava kolonoskopijom, a tanko crijevo kapsula-endoskopijom.
Tko radi gastroskopiju?
Specijalisti gastroenterologije, liječnici specijalizirani za bolesti probavnog sustava.
Kako se pripremiti?
Na dan pretrage morate biti natašte (ne večerati dan prije i ne jesti dok ne završi pretraga, lijekove i tekućinu ne uzimati 2h prije pregleda).
Pripremite medicinske dokumente kao što su medicinske iskaznice, nalazi i slike. Obavijestite liječnika koji provodi pretragu o svim lijekovima koje uzimate.
Posebno je bitno navesti lijekove koji utječu na zgrušavanje krvi u dogovoru s liječnikom će oni biti vjerojatno pauziratni osim (primjerice: Martefarin, Heparin, Rivaroxaban, Endoxaban, Dabigatran), dok uglavnom Aspirin/Andol ne treba pauzirati.
Je li potrebna antibiotska terapija ako imate ugrađene srčane zaliske?
Nije. Novija istraživanja navode da više nije potrebna antibiotska terapija prije zahvata.
Koliko dugo traje pretraga?
Gastroskopija traje oko 30 minuta.
Je li moguće učiniti pretragu u anesteziji?
Gastroskopiju je moguće izvesti u anesteziji. Nastavak pod: “Želim znati više.”
Jesu li rezultati uzimanja tkiva (biopsije) odmah gotovi nakon gastroskopije?
Najčešće je potrebno 7-14 dana za analizu uzorka (PHD analiza) koji se uzima gastroskopijom.
Koji su rizici gastroskopije?
Prethodne bolesti i individualne osobitosti mogu utjecati na učestalost komplikacija. Najčešće komplikacije su nadutost i nadražaj grla nakon pretrage (promuklost). Teške komplikacije, poput: krvarenja, oštećenja sluznice i puknuća organa izrazito su rijetke (<1%). Pročitati: “Želim znati više”.
Na što morate paziti nakon gastroskopije?
Ne jesti i piti dok se ne povrati osjet u grlu. Ne sudjelovati u prometu ako je zahvat učinjen uz sedaciju/anesteziju.
Ne obavljati opasne aktivnosti i donositi teške odluke.
Ne uzimati druge lijekove osim onih koje je liječnik propisao.
Što može upućivati na komplikacije nakon gastroskopije te kada biste se trebali javiti liječniku?
Crna stolica ili povraćanje krvi, jaka bol u gornjem dijelu trbuha, intenzivni bolovi u ždrijelu ili otežano gutanje, povišena temperatura i osjećaj pucketanja pod kožom vrata.
Zašto je nekada potrebno gastroskopiju ponoviti?
U određenim stanjima potrebna je kontrola, primjerice kod velikih čireva (ulkusa) želuca. Također, ako uzorak nije pokazao bolest, može biti potrebno ponoviti pretragu kako bi se uzeli novi uzorci. Kod pacijenata s proširenim venama u jednjaku zbog ciroze jetre, kontrola se mora obavljati jednom godišnje.
Želim znati više
Pretraga
Liječnik uvodi tanki, savitljivi optički instrument poput cijevi (endoskop) kroz usta ili rijetko kroz nos u jednjak, želudac i dvanaesnik (početni dio tankog crijeva). Tijekom pregleda, pacijent leži na lijevom boku, a u usta se stavlja usnik koji štiti zube i endoskopski aparat. Ako pacijent ima mobilnu zubnu protezu, treba je ukloniti. Liječnici ponekad koriste lokalni anestetik u spreju za ždrijelo radi lakšeg uvođenja endoskopa. Kroz ugrađenu kameru se mogu snimati slike. Zrak se uvodi preko endoskopa kako bi se stijenka želuca i crijeva proširila i omogućila bolji pregled sluznice. Nakon pregleda zrak se isisava. Po potrebi liječnik može uzeti uzorke tkiva ili ukloniti polipe (dobroćudne izrasline). Endoskopija obično traje oko 30 minuta. (1)
Sedacija/Analgo-sedacija
U slučaju da se kod Vas koristi sedacija koriste se sredstva za smirenje ili kratkotrajne narkoze u niskoj dozi (sedacija, “površni san“), uz moguću dodatnu primjenu sredstva protiv bolova (analgosedacija). Time želimo što više umanjiti Vaš strah, nemir i bolove. Postupak će biti ugodniji za Vas i lakši za liječnika. U nekim zahvatima sedacija je nužna kako bi se spriječili neželjeni pokreti. Za primjenu sedacije/analgosedacije uvodi se kanila (igla/venski put) u venu na ruci ili ruci (ubacivanje kanile), preko koje se ubrizgava sredstvo za smirenje. Po potrebi se sredstvo može dodatno ubrizgati ili kontinuirano davati. Preko iste kanile mogu se primijeniti i druga potrebna sredstva (npr. sredstva protiv bolova, infuzijske otopine za nadoknadu tekućine, lijekovi za cirkulaciju, antibiotici). Djelovanje sedacije može varirati od površnog sna do dubokog sna. Kod minimalne sedacije ste budni, ali opušteni i možete slijediti upute liječnika. Kod umjerene sedacije duboko spavate i možete se probuditi samo na dodir ili glas. Duboka sedacija odgovara anesteziji i usporediva je sa spavanjem tijekom operacije. Liječnik stalno prati disanje, puls i krvni tlak. (1)
Alternativne metode
Određenim rendgenskim metodama mogu se prikazati promjene na stijenkama želuca i crijeva.
Uglavnom su te metode manje precizne od endoskopije i ne omogućuju uzimanje uzoraka
tkiva. Također, magnetska rezonancija, kompjuterizirana tomografija ili ultrazvuk mogu prikazati patološke promjene. Te metode su manje precizne i ne omogućuju uzimanje uzoraka tkiva. (1)
Rizici i moguće komplikacije
Unatoč svoj pažnji, mogu se pojaviti – ponekad životno ugrožavajuće – komplikacije koje
zahtijevaju daljnje medicinske intervencije/operacije. Prethodne bolesti i individualne osobitosti mogu utjecati na učestalost komplikacija. Navedeni postoci variraju i nisu u potpunosti ispravni jer postoje razlike među pacijentima, ali pojedinac bez kroničnih bolesti se može osloniti na njih.
Nadraženost grkljana s privremenom promuklošću i poteškoćama pri gutanju pojavljuje se često, u oko 10-20% slučajeva. Također su česti simptomi nadutost, podrigivanje i osjećaj punine zbog upuhivanja zraka (oko 10-20%). Srčano-krvožilni problemi kao reakcija na sedative ili anestetike javljaju se rijetko, u oko 1-2% slučajeva, kao i krvarenje nakon biopsije ili uklanjanja polipa (oko 1-2%). Upala pluća zbog aspiracije je vrlo rijetka (< 0,1%), kao i perforacija stijenke želuca ili crijeva (< 0,1%) te oštećenje zuba zbog ugriznog prstena (< 0,1%). (2)
Izgledi za uspjeh
Endoskopija i histološki pregled uzoraka tkiva mogu s velikom sigurnošću otkriti patološke
(bolesne) promjene, ali to nije zajamčeno. Ako se potvrde zloćudne promjene, potrebne su daljnje kontrole ili operativni zahvati. (1)
Kada Vam je potrebna gastroskopija?
Gastroskopija je potrebna u slučajevima postojane boli u gornjem dijelu trbuha ili bolova povezanih s „alarmantnim simptomima“ kao što su gubitak težine ili anoreksija, poteškoća ili bol pri gutanju, problema s hranjenjem, nepodnošljivih ili kroničnih simptoma žgaravice. Također se preporučuje kod postojanog povraćanja nepoznatog uzroka ili krvi u povraćanom, anemije zbog nedostatka željeza s pretpostavljenim kroničnim (dugotrajnim) gubitkom krvi kada se sumnja na izvor u gornjem dijelu gastrointestinalnog trakta. Gastroskopija je indicirana i za procjenu akutne (ako ste se trenutno ozlijedili) ozljede nakon gutanja kiselih ili lužnatih tvari te za praćenje tumora kod pacijenata s raznim sindromima koji mogu se pretvoriti u tumor, primjerice polipoznih sindroma ili Barrettovog ezofagusa. Terapijske indikacije uključuju uklanjanje stranih tijela, proširenje ili stentiranje striktura (suženja), ligaciju („uklanjanje“) jednjakovih varikoziteta (proširenih vena), kontrolu krvarenja u gornjem dijelu gastrointestinalnog trakta, postavljanje cijevi za hranjenje ili drenažu.
Martin Novosel, dr.med., specijalizant interne medicine, gastroenterologije
11.06.2024.
Literatura:
1. ttps://ip-graefelfing.de/wp-content/uploads/2019/01/Oesphago-Gastro-Duodemoskopie.pdf
2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532268/
3.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20886429/