Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT)

“Brza Traka” – brzo informiranje

“Želim znati više” –  detaljnije informiranje

Tražite pregled psihijatra?

PSIHA•  6 MIN

Brza Traka

Što je kognitivno-bihevioralna terapija (KBT)?

Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) jedan je od najčešće korištenih i najbolje istraženih oblika psihoterapije. Kombinira dva pristupa – kognitivnu i bihevioralnu terapiju.

Kako KBT djeluje?

KBT polazi od pretpostavke da su misli, osjećaji i ponašanja međusobno povezani te da utječu na našu dobrobit. Primjerice, negativne misli mogu potaknuti štetno ponašanje, koje dodatno pojačava neugodne osjećaje. Cilj terapije je prekinuti ovaj začarani krug i potaknuti pozitivne promjene. Pogledajte primjer u “Želim znati više”.

Kada se koristi KBT?

KBT je učinkovita u liječenju mnogih mentalnih zdravstvenih problema, uključujući: depresiju, anksiozne poremećaje, opsesivno-kompulzivni poremećaj (OCD) i ovisnosti.
Također se koristi kod fizičkih stanja, poput kronične (dugotrajne) boli i tinitusa (šum u ušima), kako bi se pacijentima pomoglo bolje nositi sa simptomima.

Koliko traje terapija?

KBT je obično kratkotrajna terapija, usmjerena na rješavanje trenutnih problema. Terapija se najčešće provodi jednom tjedno, a trajanje pojedine seanse je otprilike jedan sat.

Trajanje ovisi o težini problema – neki pacijenti osjećaju poboljšanje već nakon nekoliko sesija, dok drugima treba nekoliko mjeseci. 

Postoje li nuspojave?

Iako je KBT sigurna terapija, suočavanje s problemima može u početku izazvati neugodne osjećaje ili stres. Važno je otvoreno razgovarati s terapeutom o svim poteškoćama tijekom terapije.

Želim znati više

KBT je praktičan, učinkovit i znanstveno potkrijepljen pristup za liječenje različitih problema.

1. Kognitivni dio

Kognitivna terapija pomaže prepoznati štetne obrasce razmišljanja, poput:

Katastrofiziranja – očekivanja najgoreg mogućeg ishoda.
Generaliziranja – donošenja negativnih zaključaka iz pojedinačnih situacija.

Ovi obrasci često izazivaju nepotrebnu tjeskobu ili depresiju. KBT vas uči zamijeniti takve misli realnijim i korisnijim razmišljanjima.

2. Bihevioralni dio

Bihevioralna terapija fokusira se na mijenjanje ponašanja koje doprinosi problemima. Primjerice, osobe s depresijom često izbjegavaju aktivnosti koje su prije voljele, što pogoršava njihov osjećaj izolacije. KBT pomaže prepoznati i postepeno mijenjati takva ponašanja.

Štetni i neutralni obrasci razmišljanja i ponašanja

Zamislite situaciju u kojoj na ulici vidite poznanika, kažete mu „bok“, ali vam on ne uzvrati pozdrav. Kako ćete reagirati, uvelike ovisi o tome kako procjenjujete situaciju:

Štetno: “Ignorirao me – više me ne voli.”

– Osjećaji: Osoba koja ovako razmišlja osjeća se tužno, povrijeđeno i odbačeno.

– Ponašanje: Izbjegavanje te osobe u budućnosti, iako pretpostavka možda nije točna.

Neutralno: “Nije me primijetio – možda ima loš dan. Trebao bih ga nazvati i pitati je li sve u redu.”

– Osjećaji: Ove misli ne izazivaju neugodne osjećaje.

– Ponašanje: Kontaktiranje osobe kako biste provjerili je li sve u redu.

(1)

Saznajte što Vas očekuje kod liječnika obiteljske medicine kada se javite s psihološkom tegobom: Psiha i mentalno zdravlje.

 

Tim liječnika Algomed

07.01.2025.

Literatura:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279297/