Kolonoskopija
“Brza Traka” omogućava brzo informiranje
“Želim znati više” omogućava detaljnije informiranje
Brza Traka
Koji dio crijeva se pregledava kolonoskopijom?
Debelo crijevo i manji dio tankog crijeva (ileum).
Što ako je kod Vas problem u tankom crijevu?
Većina bolesti crijeva se nalazi u debelom crijevu, stoga je kolonoskopija uvijek prvi korak u dijagnostici.
Kako se onda pregledava tanko crijevo?
Postoji mogućnost pregleda takozvanom endoskopijom kapsulom.
Može li se procijeniti bolesti crijeva CT-om?
CT nije idealna metoda za pregled šupljih organa. Ako je kolonoskopija preporučena, niti jedna slikovna metoda je ne može u potpunosti zamijeniti. Iako danas postoje takozvane virtualne kolonoskopije putem radioloških metoda, kolonoskopija je još uvijek metoda prvog izbora u slučaju otkrivanja bolesti crijeva.
Može li se kolonoskopija izvoditi u anesteziji?
Da.
Odstranjen vam je polip iz crijeva?
Odstranjeni polip šalje se na patohistološku analizu radi utvrđivanja je li se radilo o zloćudnoj ili dobroćudnoj promjeni. Nakon dolaska patohistološkog nalaza, ovisno o veličini i broju polipa, određuje se je li i kada potrebna kontrolna kolonoskopija.
Uzeli su probe (komadić tkiva) iz crijeva i postavili sumnju na upalnu bolest crijeva?
U ovom slučaju se pokušava odrediti uzrok upale patohistološkom analizom te prema tome odrediti terapiju.
Koji su rizici kolonoskopije?
Komplikacije su rijetke. Najčešći su osjećaj napuhanosti i nelagode u trbuhu nakon pretrage. Rijetke komplikacije uključuju krvarenja, infekcije te izrazito rijetke perforacije odnosno bušenje stijenke crijeva (0.016%-0.2%). Komplikacije se moraju sagledavati individualno s obzirom na kronične bolesti pacijenta, lijekove, dob i anatomske varijacije.
Kada učiniti pretrage u svrhu ranog otkrivanja raka crijeva?
Više informacija možete pronaći na ovoj poveznici.
Kako se pripremiti za kolonoskopiju?
Pročitajte prvi korak u odjeljku “Želim znati više”.
Koliko traje kolonoskopija?
U prosjeku 20-30 minuta. U slučaju odstranjivanja većih polipa može potrajati i duže.
Prva stolica nakon kolonoskopije?
Otprilike 1-5 dana do povratka uobičajene stolice.
Želim znati više
Kolonoskopija je pretraga kojom se pregledava debelo crijevo i manji dio tankog crijeva (ileum). Pretragu izvode gastroenterolozi, liječnici specijalizirani za probavni sustav. Pretraga se sastoji od tri dijela, od kojih je prvi jednak za sve pacijente, dok drugi i treći dio mogu biti različiti.
1. Korak: Priprema
Priprema, odnosno “čišćenje” crijeva, uključuje uzimanje sredstva koje potiče aktivaciju crijeva (dovodi do učestalih stolica i pražnjenja crijeva). Prva doza se obično uzima dan prije pretrage u poslijepodnevnim satima, a druga doza rano ujutro na dan pretrage. Zašto poslijepodnevni sati? Imat ćete učestale stolice nakon uzimanja sredstva te ćete se buditi noću ako sredstvo uzmete kasno navečer.
Kako znati jeste li dovoljno pripremljeni za kolonoskopiju?
Na dan pretrage, stolica treba biti gotovo prozirna i vodenasta, što ukazuje na čistoću crijeva.
Navedena priprema može se obaviti kod kuće ili u bolnici, ovisno o mobilnosti, dobi i kroničnim bolestima pacijenta. Pacijent koji se priprema slijedi navedeni protokol: tri dana prije pretrage izbjegava hranu koja sadrži koštice, namirnice s kukuruzom (uključujući palentu), rajčice, grožđe, kivi i slično. Dan prije pretrage dopušten je lagani doručak i ručak (može tijesto, riža, krumpir, kruh bez sjemenki i kukuruza). Večernji obrok (dan prije pretrage) i doručak na dan pretrage treba izostaviti. Oko 16:00 sati dan prije pretrage slijedi prva doza tvari za poticanje “čišćenja crijeva”. Navedenu tvar treba popiti s puno tekućine, idealno vode. Zatim, na dan pretrage oko 06:00 ujutro, treba se popiti druga doza sredstva. Nakon toga, treba biti natašte, a pretraga idealno slijedi oko 10:00.
Što učiniti ako primijetite da vam stolica nije u potpunosti prozirna i vodenasta na dan pretrage?
Kontaktirajte odjel na kojem se planira izvesti pretraga. U dogovoru s liječnikom možda se može pomaknuti termin jer izvođenje kolonoskopije u “nepripremljenim” crijevima može otežati pretragu i propustiti bitne nalaze. Bez adekvatne pripreme pacijenta, nema dobrog kolonoskopskog pregleda!
2. Korak: Izvođenje pretrage
U našim krajevima, izvođenje kolonoskopije u anesteziji koristi se uglavnom samo kod djece, bolesnika s upalnim crijevnim bolestima te kod kompliciranih endoskopskih pretraga. Anestezija također može biti dostupna u privatnim klinikama uz dodatnu nadoplatu. Anestezija koja se koristi može biti potpuna ili djelomična. Potpuna anestezija zahtijeva prisutnost anesteziologa, dok za djelomičnu anesteziju nema potrebe za anesteziologom. Tijekom pretrage, ležat ćete na lijevom boku. Gastroenterolog ulazi tankim uređajem poput crijeva (tzv. “šlaufa”), na čijem je kraju kamera, kroz analni kanal u unutrašnjost vaših crijeva. Kako bi se poboljšala vidljivost, koristi se zrak ili određeni plin za proširenje lumena crijeva. Ako ste budni tijekom pretrage, to može uzrokovati nelagodu i bolove. Kamerom se obavlja vizualni pregled crijeva. Pregledava se cijelo debelo crijevo te mali dio tankog crijeva (ileum). U slučaju patoloških nalaza (bolesti), mogu se odmah liječiti (odstraniti, uzeti uzorci, zaustaviti krvarenja itd.). Primjerice, ako se nađe polip (Slika 1.), isti se odstranjuje i šalje na histološku obradu. Ako se otkrije tvorba koja sugerira tumor, provodi se biopsija (uzimanje uzoraka). U slučaju angiodisplazije (skup površinskih krvnih žila koje mogu krvariti), liječenje laserom provodi se odmah. Ako se otkriju određeni oblici upale koji sugeriraju određene upalne bolesti crijeva, daljnji postupci određuju se prema vizualnim nalazima.
Slika 1. Izvor: Thieme Aufklärungsbogen
Zašto se polipi odstranjuju?
Otprilike 90% tumora debelog crijeva nastaje iz polipa. Proces nastanka raka, od adenoma do karcinoma, odvija se najčešće u vremenskom intervalu od 10-15 godina.
3. Korak: Nakon pretrage
Po završetku pretrage ćete u određenim slučajevima biti otpušten kući, dok u određenim slučajevima morate ostati u bolnici na promatranju (npr. odstranjen je veliki polip i postoji rizik krvarenja, stoga ostajete u bolnici jednu noć). Nakon pretrage možete normalno jesti te ćete po otpustu kući dobiti preporuke ovisno o tome što je pretragom ustanovljeno. Primjeri: Odstranjen je veliki polik – preporuča se mirovanje kod kuće par dana. Nađena je tipični nalaz za upalne bolesti crijeva te se već započinje terapijom. Nađena je sumnjiva tvorba, uzet je uzorak i po dolasku nalaza patohistologije (analize uzorka) će daljnji koraci biti razjašnjeni.
Komplikacije
Nakon i tijekom pretrage može se javiti nelagoda u trbuhu i bolovi. Nakon odstranjivanja velikih polipa mogu se javiti izraženiji bolovi koji zahtijevaju analgetsku terapiju (terapiju protiv bolova). Alergijske reakcije su rijetke, ali se mogu javiti u slučaju davanja lijekova za uspavljivanje ako se pretraga radi u anesteziji. Rijetke komplikacije su krvarenja i infekcije te izrazito rijetke perforacija odnosno bušenje stijenke crijeva (0.016%-0.2%). (1) U slučaju pojave krvarenja isto se tijekom pretrage može i liječiti i zaustaviti. Smrtnost u kolonoskopiji je niska (0,007%), većinom u starijih bolesnika s komorbiditetom (dodatne bolesti).
(2)
Zahvaljujući prvenstveno kolonoskopiji, oko 90% karcinoma debelog crijeva u ranoj fazi je izlječivo!
10.04.2024.
Martin Novosel, specijalizant interene medicine
Literatura
- Lohsiriwat V. Colonoscopic perforation: incidence, risk factors, management and outcome. World J Gastroenterol. 2010 Jan 28;16(4):425-30. doi: 10.3748/wjg.v16.i4.425. PMID: 20101766; PMCID: PMC2811793.
- Aufklärungsbogen Tiheme: Koloskopie