Transezofagealni ultrazvuk srca (TEE)

“Brza Traka” omogućava brzo informiranje

“Želim znati više” omogućava detaljnije informiranje

Tražite li TEE?

PRETRAGE•  5 MIN

Brza Traka

Kakva je to pretraga? 

Transezofagealni ultrazvuk srca (TEE) napredna je dijagnostička metoda koja pruža detaljne slike srca i okolnih krvnih žila. Izvodi se tako da se mali ultrazvučni uređaj, pričvršćen na elastičnoj cijevi, uvodi kroz usta do jednjaka. Budući da se srce nalazi ispred jednjaka, ova metoda omogućava detaljan pregled dijelova srca. 

Zašto se izvodi TEE?

Da bi se u određenim slučajevima bolje prikazali zalisci srca i prisutnost krvnih ugrušaka (detalji u nastavku teksta). 

Tko izvodi pretragu? 

Pretragu izvodi kardiolog, specijalist za srce i krvne žile. 

Hoćete li biti budni za vrijeme pretrage? 

Najčešće hoćete. Uobičajeno se koristi lokalna anestezija; Grlo se poprska lokalnim anestetikom kako bi se smanjio refleks povraćanja. Ponekad se daje i sedacija, odnosno blagi sedativ za opuštanje, koji se primjenjuje intravenozno (u venu). Upitajte svog liječnika na koji način planira provesti pretragu u Vašem slučaju. 

Kako se pripremiti za pretragu? 

Nekoliko dana prije TEE nije dozvoljeno konzumiranje alkohola. Najmanje šest sati prije procedure pacijent ne smije unositi ni hranu ni piće. Pacijent mora obavijestiti liječnika o trudnoći, koje lijekove uzima kao redovnu terapiju te o alergijama na lijekove, anestetike i lateks. Također je neophodno napomenuti, ako ste liječili ili liječite, bolesti srca i krvnih žila. Ako pacijent nosi zubnu protezu koja nije fiksna, potrebno ju je izvaditi. Također je potrebno skinuti nakit koji bi mogao ometati proceduru. 

O kojim lijekovima uvijek morate informirati liječnika da ih uzimate? 

Obavezno informirajte liječnika o lijekovima koji razrjeđuju krv, kao što su Apixaban, Rivaroxaban, Dabigatran, Heparin i Martefarin/ Marcumar. Aspirin/Andol ne spadaju u ove lijekove. 

Kako se pretraga izvodi i koje su komplikacije? 

Po potrebi ili ako to želite, dobit ćete lokalnu anesteziju grla i/ili umirujuću injekciju. Cijev (endoskop) s ugrađenom ultrazvučnom sondom uvodi se kroz usnu šupljinu do jednjaka. Ultrazvuk se tako nalazi u neposrednoj blizini srca i velikih krvnih žila. 

Komplikacije? 

• Blaga grlobolja (najčešća, prolazi unutar  24 sata).
• Mučnina (rijetko)
• Krvarenje iz jednjaka (vrlo rijetko, manje od 0.01%)
• Perforacija (pucanje stijenke jednjaka) jednjaka (izuzetno rijetko, manje od 0.001%)
Detaljnije informacije možete pronaći u odjeljku “Želim znati više”. 

U Bolnici ste i kod Vas se sumnja na upalu srčanih zalistaka. Već je učinjen ultrazvuk srca preko prsnog koša i nije ništa pronađeno. Zašto sada TEE? 

Za isključivanje upale srčanih zalistaka potreban je TEE jer se vanjskim ultrazvukom srca ne mogu vidjeti male infekcije koje se prikazuju kao naslage na zaliscima. 

Imate aritmiju srca i prije liječenja aritmije potreban je TEE. Kakvog to ima smisla?

Navedena pretraga standard je za dokazivanje ugrušaka u srcu (vanjskim ultrazvukom se ugrušak nekada ne vidi). U slučaju da se ugrušak nalazi u srcu, ne smije se liječiti aritmija jer to može dovesti do toga da ugrušak otputuje u mozak i uzrokuje moždani udar. Potrebno je prvo liječiti ugrušak, a zatim aritmiju. 

Želim znati više

Indikacije 

TEE se često koristi za dijagnozu i procjenu bolesti srčanih zalistaka. Ova metoda omogućava detaljniji uvid u strukturu i funkciju zalistaka, što je ključno za pravilno liječenje bolesti poput stenoze ili insuficijencije zalistaka. Također je vrlo korisna u otkrivanju krvnih ugrušaka u srčanim šupljinama. Ova informacija je vitalna, posebno prije planiranja određenih medicinskih procedura (kod liječenja aritmija). Procjena funkcije srčanog mišića nakon infarkta jedna je od ključnih primjena TEE- a. TEE je također važna za dijagnostiku endokarditisa, upale srčanih zalistaka, jer može otkriti prisutnost vegetacija (nakupina bakterija) ili apscesa (nakupine gnoja) koji su karakteristični za ovu bolest. Prijeoperativno razmatranje kongenitalnih (urođenih) srčanih bolesti također je razlog za primjenu TEE-a. Ova metoda omogućava detaljan pregled srčanih anomalija koje su prisutne od rođenja. Procjena aneurizme aorte (proširenja velike žile koja izlazi iz srca) može se učinkovito provesti korištenjem TEE-a, jer pruža jasne slike aorte i može pomoći u planiranju kirurških zahvata ako su potrebni. Kada standardni transtorakalni ultrazvuk ne daje dovoljno jasne slike, TEE se koristi kao alternativna metoda koja omogućava bolje vizualiziranje srca i okolnih struktura. 

Postupak pretrage 

Ako pacijent nosi zubnu protezu koja nije fiksna, neophodno je da je izvadi. Neposredno pred pregled pacijentu se postavlja venski put (u slučaju potrebe lijekova koji se daju u venu). Tijekom pregleda pacijent leži na lijevom boku i priključen je elektrodama na EKG aparat kako bi se pratio rad srca. U grlo se primjenjuje lokalni anestetik (tvar protiv bolova) u obliku spreja kako bi se olakšao prolazak sonde (crijevo s ultrazvukom). Pacijent treba zagristi mali plastični štitnik kroz koji se zatim uvodi savitljivo crijevo. Kada vrh crijeva-sonde prođe preko kraja jezika i dođe do stražnjeg zida ždrijela, pacijent treba progutati kako bi sonda skliznula u jednjak. Kada se pregled završi, sonda (crijevo) se vadi. Pregled traje različito dugo, ovisno o razlozima pregleda, a najčešće između 30 i 60 minuta. 

Rizici i komplikacije 

Rizici ultrazvučnog pregleda preko jednjaka uključuju vrlo rijetke ozljede jednjaka, uključujući puknuće, kao i ozljede grkljana ili dušnika uzrokovane crijevom s ultrazvukom. Kao posljedica ovih ozljeda mogu se privremeno pojaviti blaga krvarenja, poteškoće pri gutanju, osjećaj pritiska, blaga promuklost i bolovi, koji obično prolaze sami od sebe nakon nekoliko sati. U slučaju puknuća jednjaka, obično je potrebna hitna operacija, a može doći i do teške upale prsnog koša (medijastinitis). Rijetko se javljaju poremećaji srčanog ritma izazvani sondom, koji obično prolaze sami ili se mogu liječiti lijekovima. Također, kod postojećih plućnih bolesti može doći do smanjenja dišne funkcije, koja se obično prati mjerenjem razine kisika (oksimetrijom). Ako se u jednjaku stvara mnogo sluzi, postoji rizik od aspiracije (udisanja) sluzi u dušnik, što ponekad zahtijeva uklanjanje sonde kako bi se udahnuta sluz iskašljala.  

(1) 

16.07.2024.

Martin Novosel, dr. med. Specijalizant interne medicine, gastroenterologije

Literatura

1. TEE Thieme Compliance Aufklärungsbogen