Bolovi u trbuhu

Algomed predstavlja kratki pregled što Vas očekuje kod liječnika/ce kada se javite s tegobom bolova u trbuhu.

– Liječnik/ca će Vam postavljati pitanja. 

– Liječnik/ca će Vas pregledati. 

– U određenim slučajevima dobit ćete odmah terapiju.

U određenim slučajevima uputit će Vas na specijalistički pregled gastroenterologije, kirurgije ili na hitan prijam.

ALGORITAM •  8 MIN

Pitanja kod liječnika/ce

Pitanja koja očekujete 

Pitanja će se odnositi na Vaše tegobe, njihov opis, širenje bolova i trajanje.

Popratni simptomi koji se javljaju kod bolova u trbuhu: povišena tjelesna  temperatura, boja, oblik stolice, krv u stolici, boja mokraće, prisutnost  povraćanja i/ili proljeva te mučnine.  

Pitanja koja ne očekujete 

U ovoj kategoriji govorimo o pitanjima koja ne očekujete i smatrate da nisu  povezana s bolovima u trbuhu, ali liječnici imaju razlog zašto Vas to pitaju.  

Zašto Vas liječnik/ca pita kada je bila Vaša zadnja stolica i koliko često  imate stolicu?  

Izostanak stolice ne mora samo upućivati na prolazni zatvor zbog nedostatka unosa tekućine i vlakana već i na neke druge bolesti koje su dovele do „lijenih“ crijeva.  

Zašto Vas liječnik/ca pita jesu li Vaši bolovi krenuli iz želuca prema donjem  dijelu trbuha?  

Određene bolesti imaju dvije faze bolova. Primjerice kod upale slijepog crijeva bolovi često započnu u sredini trbuha te se kasnije „presele“ u donji desni dio trbuha. 

Zašto liječnika/cu zanimaju informacije o Vašoj seksualnoj aktivnosti?

Vrlo poznatabolest ljubljenja (mononukleoza) uzrokovana je virusnom infekcijom te može dovesti do povećanja slezene i time bolova u trbuhu. Zatim torzije (zakretanja) jajnika ili testisa mogu se javiti nakon spolnih odnosa. Također mora se razjasniti rizik trudnoće koja može uzrokovati bolove ili nelagodu u abdomenu. Nezaštićeni spolni odnosi mogu uzrokovati infekcije koje mogu uzrokovati upalne bolesti zdjelice. Treba znati da je kod svakog  nezaštićenog spolnog odnosa potrebno napraviti testiranje na spolno prenosive bolesti te da je moguće anonimno testiranje (HZJZ).  

Zašto Vas liječnik pita jeste li primijetili da Vam je stolica izrazito crna?  

Ovdje liječnik ispituje postoji li možda krvarenje u želucu. Krv u želucu miješa se sa želučanom kiselinom te daje crnu boju koja se onda vidi u stolici.  

Zašto liječnika/cu zanimaju detalji Vaših prijašnjih operacija u trbuhu?

Sve operacije u trbuhu kao posljedicu mogu stvoriti priraslice (poput ožiljaka u trbušnoj šupljini) koje mogu dovesti do smetnje rada crijeva.  

Zašto Vas liječnik/ca pita jeste li se bavili u zadnje vrijeme sportom ili zadobili udarac?  

U ovom slučaju liječnik želi znati je li slučajno došlo do ozljede slezene prilikom udarca te ima li zbog toga krvarenja u trbušnoj šupljini. 

Zašto liječnika/cu zanima konzumirate li alkohol?  

Upala gušterače može nastati upravo nakon konzumacije alkohola. Takva situacija može se dogoditi i kod osobe koja prvi put pije alkohol, a ne samo  kod osoba koje spadaju u kategoriju pretjeranog konzumiranja alkohola.  

Pročitajte više upali gušterače: 

– uzrokovane alkoholom: Alkoholni pankreatitis

– uzrokovane žučnim kamencima: Bilijarni pankreatitis

Zašto  je liječniku/ci važno imate li povišen tlak, „šećernu bolest“ i sl. tijekom pregledavanja Vašeg trbuha?

Kako je i srce opskrbljeno krvnim žilama tako su i crijeva. Prema tome, rizični faktori razvoja „začepljenja“ krvnih žila u srcu poput povišenog tlaka i šećerne bolesti vrijede i za crijeva te mogu uzrokovati infarkt crijeva (nedovoljna opskrba crijeva krvlju).  

Zašto Vas liječnik/ca pita jeste li u zadnje vrijeme putovali?  

Putovanje u određene zemlje predstavlja rizik za određene infekcije crijeva,  pogotovo izvan Europe.  Ovdje pročitajte više o putničkom proljevu.

Zašto liječnika/cu zanima koristite li lijekove protiv bolova?

Dulja primjena lijekova protiv bolova (ibuprofen, diklofenak, acetilsalicilna  kiselina i slično) može uzrokovati oštećenje želučane sluznice. 

Zašto je liječniku važno točno objasniti početak i povezanost Vaših tegoba s drugim aktivnostima?  

Određene bolesti mogu biti povezane s unosom hrane, gladovanjem, alkoholom, ležanjem, kretanjem itd. Stoga su sve informacije vezane uz bolove bitne i pomažu u određivanju dijagnoze. Bolovi ovisni o unosu hrane (gastritis, pomicanje žučnih kamenaca u žuči), mučnina i povraćanje koji nastaju nakon hranjenja (upala žučnjaka/žučnog  sustava), proljev koji nastaje nakon određene hrane (alergija ili nepodnošenje određene hrane, intolerancije na gluten ili laktozu), proljevi koji traju dulje  vrijeme i nisu vezani za hranu (upalne bolesti crijeva, sindrom iritabilnog crijeva), bolovi nakon konzumacije alkohola (upala gušterače), unos hrane s  malo vlakana uz nedovoljan unos tekućine (zatvor), bolovi uzrokovani  ležanjem (povratak želučanog sadržaja), bolovi koji nastaju prilikom kretanja ili napinjanja (oštećenje kuka, hernija (kila), oštećenje kralježnice), bolovi koji se  javljaju u gladovanju (oštećenje sluznice početnog dijela tankog crijeva), kronični bolovi (traju dulje vrijeme) koji nastaju u školi, na poslu ili prilikom izlaganja neugodnim trenucima (sindrom iritabilnog crijeva), bolovi povezani s menstrualnim  ciklusom (policistični jajnici, endometrioza, trudnoća, izvanmaternična trudnoća, tegobe s jajnicima i slično) te bolovi povezani s mokrenjem (infekcije mokraćnog sustava, bubrežni kamenci, spolne bolesti).

Pregled kod liječnika/ce

U ovoj kategoriji govorimo o tome što očekivati prilikom pregleda kod  bolova u trbuhu.  

Mjerenje tlaka, temperature i pulsa.

Pregled u ležećem položaju s opipavanjem mjesta bolova (opipavanje  trbuha). 

Također nekada liječnik/ca pri bolovima u trbuhu treba ispipati postoji li  „bruh“ odnosno hernija/kila.

Najčešća mjesta hernije možete vidjeti na priloženoj slici.

Izvor: Sobotta Atlas of Anatomy, Vol.1, 16th ed., English/Latin

Digitorektalni pregled, iako je zbog nelagode nerijetko izbjegavan od strane pacijenata pa čak i od liječnika, spada u standardni dio pregleda pri bolovima u trbuhu. Nakon pregleda trbuha liječnik/ca će Vas zamoliti da legnete na lijevi bok i skinete hlače. Pregled bi se trebao odvijati u prostoriji gdje Vam nije  narušena privatnost. Liječnik/ca će staviti rukavice i na kažiprst vazelin.  Nakon toga će Vas zamoliti da se opustite i ne pritišćete mišice stražnjice te će prvo inspekcijom (pogledom) pregledati vanjsku regiju anusa. U prvoj inspekciji (pogledom) može se vidjeti postoje li kod pacijenta hemoroidi, kožni osipi, fisure (rane) i fistule (patološki kanalići koji mogu izlučivati gnoj i uzrokovati upalu). Zatim će liječnik/ca uvesti svoj kažiprst i ispipati područje završnog dijela crijeva te kod  muškaraca i prostatu. Ovdje se mogu napipati tumori, uvećana prostata i  unutarnji hemoroidi. Također pri izlasku prsta liječnik će Vas zamoliti da  stisnete mišiće stražnjice kako bi testirao je li Vam je sfinkter funkcionalan.  Zatim će liječnik/ca pogledati prst koji je bio u završnom dijelu crijeva sa  svrhom traženja tragova krvi ili crne stolice, što može upućivati na  krvarenje. Pregled traje 1-2 minute i može biti neugodan, ali nije bolan.  

Nakon pregleda

U ovoj kategoriji govorimo kakvi Vas mogući ishodi očekuju na pregledu  kod liječnika. 

Liječnik/ca će Vam dati terapiju protiv bolova i potencijalno, ako ima takvu  mogućnost, učiniti ultrazvuk trbuha.

Liječnik/ca će Vam preporučiti test na skriveno (okultno) krvarenje, a sami test vrši se na uzorku Vaše stolice.

Liječnik/ca će Vam izvaditi krv i naručiti Vas na kontrolni pregled, što se najčešće čini kod povišene tjelesne temperature. 

Liječnik/ca će Vas uputiti na najbliži hitni prijam. Kod izrazitih bolova u trbuhu preporučljivo je da odmah odete na hitni prijam jer u takvom slučaju često je nužno brzo određivanje laboratorijskih nalaza i ultrazvuka trbuha.

Liječnik/ca će Vas uputiti na pregled gastroenterologa, a ovaj korak najčešće dolazi kada se uspostavi uzrok Vaše boli kod kojeg je potrebna dodatna obrada u užoj specijalnosti. Bitno je znati da je vrlo česta situacija koja se događa pri zadnje navedenoj stavci da pacijenti smatraju da trebaju pregled specijalista jer su pomoću internet tražilica posumnjali u određenu dijagnozu. Ovdje se često javlja sukob s liječnikom obiteljske medicine i pacijenta jer pacijent zahtijeva uputnicu za specijalistički pregled.

Tražite pregled gastroenterologa?

Želite se informirati o raznim gastroenterološkim pregledima pročitajte više na: Algolov – gastroenterologija

Liječnik/ca će Vas uputiti abdominalnom kirurgu. To je potrebno prilikom rješavanja tegoba s hemoroidima, žučnim kamencima i bruhom. 

Liječnik/ca će Vas uputiti ginekologu. Ovo je potrebno kod sumnje na  tegobe koje bi mogle biti povezane sa ženskim reproduktivnim sustavom (tvorbe maternice, jajnika, endometrioza, bolna menstrualna krvarenja i slično).  

Liječnik/ca će Vas uputiti ortopedu ili fizijatru u slučaju sumnje na tegobe s kukom, kralježnicom ili mišićima kako bi se utvrdio uzrok vaših tegoba. 

Liječnik/ca će Vas uputiti na biokemijsku obradu ili alergološka testiranja u slučaju sumnje na alergijsku reakciju na hranu.  

Liječnik/ca će vas uputiti na psihijatrijski ili psihološki pregled u slučaju povezanosti boli u trbuhu sa stresom ili neugodnim situacijama uz obradu uobičajenih fizičkih uzroka tegoba.

Liječnik/ca će Vas uputiti na urološki pregled ako imate prisutnost mokraćnih kamenaca ili tegoba koje bi mogle biti povezane s mokraćnim sustavom. 

Putem Algolov tražilice pronađite sve navedene medicinske usluge i specijaliste.

Vaša najčešća pitanja

Zašto ste na hitnom prijamu dugo čekali do pregleda?  

Sustav hitne medicinske pomoći funkcionira takozvanim trijažiranjem.  Trijažiranje znači da se ljudi raspoređuju po kategorijama hitnosti. Pomoću nekoliko ključnih pitanja na šalteru trijažno osoblje može dobiti dobar uvid koliko Vaše trenutno stanje ugrožava Vaš život. To ne znači da ne zaslužujete pregled, ali znači da, primjerice, osoba kod koje se sumnja na srčani ili moždani udar mora biti zbrinuta prije Vas. U takvim slučajevima Vaša bol neće biti podcijenjena, ali zahtijevat će strpljenje.  

Zašto me liječnik/ca šalje na „slikanje“ (RTG) trbuha? 

RTG trbuha česta je pretraga koja se radi kod bolova u trbuhu, pogotovo ako su naglo nastali. Time se može vidjeti imali zastoja u crijevima, prisutnost zraka u trbuhu i crijevima, prisutnost kamenaca (npr. bubrezi, žučnjak) i promjena kralježnice.

Zašto Vas liječnik/ca ne pošalje na magnetsku rezonancu?  

Magnetska rezonanca u slučaju bolova u trbuhu uglavnom je indicirana u praćenju već poznatih dijagnoza te svakako nije prvi izbor u određivanju uzroka bolova u trbuhu. Stoga zadovoljavajuće, ali i brže te također pouzdane informacije mogu se dobiti ultrazvukom trbuha.  

Postoji li mogućnost da ćete biti operirani? 

U velikoj većini slučajeva operacija nije potrebna, ali za točnu procjenu Vašeg  stanja potreban je liječnički pregled. Inače se sve bolesti liječe postepeno, od manje invazivnih metoda prema invazivnijim metodama jer invazivnije metode nose veće rizike. U određenim slučajevima bolova u trbuhu, operacija je jedini  način liječenja i može spasiti život.  

Zašto Vam liječnik/ca ne želi propisati antibiotik kada imate proljev?  

Bakterijske infektivne bolesti crijeva ne treba inicijalno liječiti antibioticima, već samo u teškim slučajevima. Zašto? Jer se može povećati šansa da navedenu bakteriju nastavite dugotrajno izlučivati bez simptoma, odnosno da možete prenositi zarazu još neko vrijeme. Nadalje, antibioticima uništavate svoje prirodne bakterije (floru) te onda postoji mogućnost da se druge bakterije prošire u crijevima i time dobijete proljev (najčešće uzrokovan bakterijom klostridijom) koji se javlja nakon antibiotske terapije. Takav proljev može ugrožavati život, pogotovo starijim ljudima. Kod određenih bakterija (npr.  enterohemoragična Eschericihia coli) antibioticima možete izazvati jednu vrstu reakcije koja može dovesti do krvarenja i do oštećenja bubrega  (hemolitičko – uremijski sindrom).   Pročitajte više na blogu: Putnički proljev.

Kako je moguće da Vas kod upale slijepog crijeva boli gornji desni dio  trbuha?  

Postoje razne varijacije položaja slijepog crijeva u trbuhu iako je najčešći položaj u donjem desnom kvadrantu.  

Kako možete razlikovati ozbiljnu bol u trbuhu od manje ozbiljnih problema?  

Na navedeno pitanje teško je odgovoriti, ali ozbiljniji pristup bolovima u trbuhu zahtijevaju sljedeći simptomi: bol koja je naglo nastala, a niste nikada imali takve tegobe, bol koju prati mučnina ili povraćanje, nastanak povišene tjelesne temperature, naglo znojenje, ubrzano „udaranje“ srca te blijedo lice. 

Kako možete ublažiti nelagodu u trbuhu kod kuće? 

Izbjegavanjem prejedanja, unošenja masne i začinjene hrane, izbjegavanjem pušenja i unosa alkoholnih pića i kofeina. Unos tekućine (voda, oko 1,5L na dan, čaj od mente) može olakšati bolove u želucu ukoliko je uzrok boli pretjerano lučenje želučane kiseline.  

Koje namirnice ili pića trebate izbjegavati ako imate bol u trbuhu?  

Izbjegavajte začinjenu, ljutu i masnu hranu. Također izbjegavajte prejedanje i unos jela prije spavanja. Od pića možete izbjegavati sokove s puno šećera, alkohol i kavu.  

Mogu li određeni lijekovi uzrokovati bol u trbuhu?  

Mogu. Najčešći su uzročnici bolova u trbuhu lijekovi protiv bolova (ibuprofen,  ketoprofen, diklofenak, acetilsalicilna kiselina i slično). Također se u tom slučaju, kao zaštita, često propisuju lijekovi za zaštitu želuca – IPP.

Što su simptomi upale slijepog crijeva?  

Najčešći simptomi upale slijepog crijeva su: bol u donjem desnom kutu trbuha, prisutnost mučnine ili povraćanja, povišena tjelesna temperatura te jaka bol prilikom pipanja trbuha. 

Što možete učiniti ako sumnjate na povezanost bolova ili nelagode u trbuhu  s hranom?  

Najbolje bi bilo voditi dnevnik prehrane. Time se lakše može povezati tegoba sa specifičnom hranom.  

Koji je najčešći uzročnik bolova u gornjem desnom dijelu trbuha? 

Žučni kamenci, odnosno pomicanje žučnih kamenaca koji izazivaju bol. Takav simptom zove se žučna kolika. Također se može zakomplicirati i upalom žučnog mjehura odnosno kolecistitisom, a tada se često javlja i povišena tjelesna temperatura.  

Zašto Vam je odgođena operacija upaljenog žučnjaka?  

Određena stanja, iako se liječe kirurški, pokušavaju se liječiti kada upalna faza postane slabija te se odgode od 24 do 72 sata. Odluku o trenutku operacije donose isključivo kirurzi uzevši u obzir sve rizike i stanje upale.