Gripa kod odraslih

“Brza Traka” – brzo informiranje

“Želim znati više” – detaljnije informiranje

DIŠNI SUSTAV•  10 MIN

Brza Traka

Simptomi gripe?

Gripa se prezentira naglim početkom (često oboljeli znaju koliko je bilo sati u trenutku početka simptoma) i glavni simptomi su povišena tjelesna temperatura i bolovi u mišićima. Popratni simptomi su kašalj (iako može izostati), glavobolja i grlobolja.

Koliko u prosjeku traje gripa?

Traje pet dana. Kašalj može perzistirati duže nakon infekcije. 

Tko je rizičan za teži tijek gripe? 

Osobe životne dobi 65 godina i starije, osobe s kroničnim oboljenjima, posebice oboljenjima srca i pluća, a posebno djeca s oštećenom plućnom funkcijom (cistična fibroza, kronična astma, bronhopulmonalna displazija) i s kongenitalnim manama, odrasli i djeca s kroničnim bolestima metabolizma (uključujući dijabetes mellitus), kroničnim bolestima bubrega, hemoglobinopatijama i oštećenjem imunološkog sustava (uključujući HIV infekciju).

Kako prepoznati da se radi o težem obliku gripe?

Ako nakon 5 dana i dalje imate povišenu tjelesnu temperaturu i ne dolazi do poboljšanja.

Koja je najčešća komplikacija gripe?

Upala pluća bakterijama. Rizik razvoja bakterijske upale pluća kao komplikacija gripe kod zdravih pojedinaca iznosi 0,5%, dok kod starijih osoba i osoba s kroničnim bolestima iznosi 2,5%.

Test na gripu?

Brzi kućni testovi slabo su osjetljivi (50-70%), ali visoko specifični (90-95%). To znači ako ste na brzom testu pozitivni gotovo sigurno imate gripu, ali ako ste negativni postoji šansa čak do 50% da ste lažno negativni.

Koji su precizniji testovi gripe?

RT-PCR tehnologije. Najčešće se izvode u bolničkim uvjetima.

Kako se liječi gripa?

Snižavati tjelesnu temperaturu, unositi puno tekućine i odmarati. Kod osoba s potencijalom težeg oblika u dogovoru s liječnikom treba razmotriti antiviralnu terapiju.

Simptomi za uzbunu kod gripe?

„Sviranje“ u prsima, nedostatak zraka, lupanje srca, gubitak svijesti i povišena tjelesna temperatura koja se ne uspijeva kontrolirati lijekovima protiv temperature.

Kada više niste infektivni (zaraznost gripe)?

Najčešće kada dođe do izostanka simptoma što je oko petog dana bolesti. 

Zašto se cijepiti protiv gripe svake godine?

Svake godine postoji sezonska gripa koja se razlikuje od prijašnje i određuje se s obzirom na antigene i na temelju toga se izrađuju cjepiva i pokušavaju procijepiti rizične skupine.

Kome je cijepljenje protiv gripe preporučeno?

Gore navedenim rizičnim skupinama te zdravstvenim radnicima i trudnicama u dogovoru s nadležnim ginekologom.

Alergični ste na jaja?

Alergija na jaja nije prepreka za cijepljenje protiv gripe.

Antibiotik za gripu? 

Ne. Samo ako se sumnja da je došlo još do bakterijske upale.

Dijete mi ima gripu?

Blog za dječju gripu poveznica.

Želim znati više

Gripa ili Influenca je bolest uzrokovana virusom influence. Influenca se klasificira u tipove i podtipove. Za ljude su relevantni tipovi influenca A i B. Epidemije sezonske gripe koje se javljaju skoro svake godine najčešće su uzrokovane virusom tipa A, a rjeđe tipa B koji ima i niži epidemijski potencijal. Influenca A dijeli se na podtipove koji se označavaju slovima H i N te brojevima (npr. H1N1, H2N2, H3N2 itd.), dok influenca tipa B nema podtipove, već samo dvije genetičke linije Yamaga i Viktorija. Stalne manje promjene u antigenima virusa (molekule na površini virusa) uzrokuju stalnu cirkulaciju virusa u prirodi i takozvane sezonske gripe, dok kod većih promjena dolazi do novih podtipova. Zovemo ih i pandemijski sojevi jer kada se pojave, zbog nepostojanja imuniteta u populaciji, dovode do pandemija (širenje zarazne bolesti u širokim zemljopisnim regijama) poput „španjolice“ (1918.), „azijske gripe“ (1957.), „ruske gripe“ (1889.) i pandemije 2009. (tzv. svinjska gripa“). Svake godine postoji sezonska gripa koja se razlikuje od prijašnje i određuje se s obzirom na antigene i na temelju toga se izrađuju cjepiva i pokušavaju procijepiti rizične skupine. U pregledu od 1982. do 2021. učestalost gripe najviša je u veljači. Gripom u svijetu godišnje oboli 5-20% stanovništva, a broj umrlih od gripe u svijetu na godišnjoj razini iznosi 290 000-650 000. (1)(2) Tijek kretanja gripe po sezonama i po županijama u Republici Hrvatskoj možete vidjeti na ovoj poveznici.

Gripa se lako širi s osobe na osobu uglavnom izravnim kontaktom sa sekretom zaraženog bolesnika, kao što su kapljice tekućine koje bolesnik iskašlje ili izdahne. Vrijeme inkubacije (vrijeme od trenutka zaraze do pojave simptoma) je kratko i iznosi 1-4 dana. (2)

Gripa se prezentira naglim početkom (često oboljeli znaju koliko je bilo sati u trenutku početka simptoma) i glavni simptomi su povišena tjelesna temperatura i bolovi u mišićima. Popratni simptomi su kašalj (iako može izostati), glavobolja i grlobolja. Gripa može dovesti do proljeva i povraćanja, ali gotovo samo u djece oboljele od gripe i to 10-20%. (1)(3) U starijih osoba (>65 godina) i osoba koje imaju oslabljeni imunosni sustav (zbog terapije ili kroničnih bolesti) gripa se može prezentirati atipično, bez povišene tjelesne temperature i bolova u mišićima, ali s općim teže definiranim simptomima poput slabosti, vrtoglavice i smušenosti. (4) Zbog mutacija virusa i gore opisane sezonalnosti, simptomi mogu i varirati. Primjerice kod podtipa H1N1 brojni oboljeli imali su povraćanje i proljev kao glavne simptome. (5) Bolest u zdravih pojedinca u prosjeku traje 5 dana. (1)

Dodatni članci za posebne skupine:

Gripa i djeca (Poveznica).

Najčešća je komplikacija gripe upala pluća koja može nastati izravno od samog virusa ili u kombinaciji s bakterijskom infekcijom. Rizik razvoja bakterijske upale pluća kao komplikacija gripe kod zdravih pojedinaca iznosi 0,5%, dok kod starijih osoba i osoba s kroničnim bolestima iznosi 2,5%. (6)

Kako prepoznati bakterijsku upalu pluća kod gripe?

Osim u laboratorijskim ili radiološkim nalazima, komplikacija bakterijske infekcije često se prezentira kada u prebolijevanju gripe nakon 2 do 3 dana poboljšanja dođe do ponovnog povišenja tjelesne temperature. Vaše tijelo se „othrvalo“ virusom i nakon 2 do 3 dana dolazi bakterija koja opet uzrokuje povišenu tjelesnu temperaturu. (4)

Rjeđe komplikacije su i oboljenja srca u sklopu infekcije gripom. Navedena komplikacija najčešće se odnosi na ljude koji već imaju razne kronične i srčane bolesti. Na to nas upućuje jedna američka studija, gdje je od 80 261 ispitanika (svi su bili u bolnici što odmah upućuje da se većinom nije radilo o zdravim i mladim ljudima) za vrijeme infekcije imalo čak 11,7% srčanu komplikaciju (najčešće zatajenje ili infarkt srca). Iako navedena studija zbog izvođenja ima ograničenja, (komplikacije su se određivale prema kodiranju bolesti pri otpustu što nekada nije vjerodostojno), ona jasno upućuje na mogućnost srčanih komplikacija u gripi. (7)

Gripom uzrokovane komplikacije mišićnog sustava su upala mišića (miozitis) i rabdomioliza. Navedene komplikacije češće su u djece nego odraslih. Iako su bolovi u mišićima izražen simptom gripe, ne znači da je u pozadini miozitis. Rabdomioliza nastaje kada su mišićna vlakna oštećena bolešću i otpuštaju svoj sadržaj u krvotok, a posljedično taj sadržaj može dovesti do oštećenja bubrega. Rabdomioliza se prepoznaje tamno smeđom bojom urina i povišenom razinom kretinin kinaze u krvnim nalazima. (4) (8)

Ako Vas bole mišići znači da imate miozitis i rabdomiolizu?

Ne. Bolovi u mišićima su simptom gripe. U manjem broju slučajeva u pozadini je miozitis.

Komplikacije živčanog sustava uzrokovane influencom manje su jasne te se razlikuju između sojeva gripe. Opisuju se slučajevi upale mozga i moždanog infarkta. Komplikacija koja se može javiti i do 90 dana nakon infekcije je Guillain-Barré sindrom (autoimuna bolest živaca, započinje u donjim ekstremitetima te se širi po tijelu uzlaznom putanjom). (9)

Kakva je prognoza Guillain-Barré sindroma?

Napredak bolesti prestaje u roku od 8 tjedana. Bez liječenja stanje se većine osoba s Guillain-Barréovim sindromom polako poboljšava tijekom nekoliko mjeseci. Oko 30% odraslih i još više djece s poremećajem imaju ostatnu slabost 3 godine nakon početka bolesti. U prosjeku umire manje od 2% ljudi. (4)

Konkomitantne infekcije (popratne infekcije) također su komplikacija gripe. Konkomitantne znači popratne i javljaju se kada osim virusa gripe dolazi do istovremene dodatne infekcije drugim uzročnikom, primjerice, gore navedene bakterijske upale pluća. Nadalje, mogu se javiti i druge konkomitantne infekcije s bakterijama koje uzrokuju toksični šok sindrom (Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes). Toksični šok sindrom rijetka je i životno ugrožavajuća komplikacija bakterijske infekcije, gdje dolazi do višestrukog zahvaćanja organa što može brzo napredovati u teški i nepopravljivi šok i smrt. (10) Opisani su i slučajevi invazivne aspergiloze pluća (gljivična infekcija). Aspergiloza se opisala u oboljelih koji su bili na jedinici intenzivnog liječenja. (11)

Kada se treba posumnjati na konkomitantnu infekciju?

Kada povišena tjelesna temperatura traje duže od 5 dana i kada umjesto poboljšanja dolazi do pogoršanja u tijeku liječenja.

Influenca se dokazuje najčešće molekularom dijagnostikom (RT-PCR) iz brisa nosne ili ždrijelne sluznice. Testiranje se provodi često u kombinaciji testiranja na Sars-Cov-2 virus i Respiratorni sincicijski virus. Danas postoje i „kitovi“ za samotestiranje kod kuće na sve tri navedene infekcije, ali su manje precizni nego RT-PCR tehnologija te učestalije pokazuje lažno negativne rezultate. (12)

Testirali ste se kod kuće i negativni ste na gripu što znači da je nemate?

Brzi kućni testovi slabo su osjetljivi (50-70%), ali visoko specifični (90-95%). To znači ako ste na brzom testu pozitivni gotovo sigurno imate gripu, ali ako ste negativni postoji čak do 50% šanse da ste lažno negativni. Ako je sumnja visoka, a brzi test negativan, najbolje je napraviti RT-PCR test koji je i visoko osjetljiv. Razmislite uvijek i o testiranju na RSV i Sars-Cov-2 virus.

Liječenje gripe može se podijeliti na liječenje oboljelih u bolničkim uvjetima i izvan bolnice. Danas na tržištu postoje više antivirusnih lijekova od kojih je najpoznatiji Oseltamivir u obliku tableta. Tema navedene terapije je aktualno kontroverzna. Pokazalo se da navedena terapija potencijalno skraćuje trajanje bolesti za 16 sati (izvan bolničkih uvjeta), ali ne smanjuje rizik za hospitalizaciju. Također može uzrokovati nuspojave probavnog sustava (mučnina i povraćanje). Terapija je efikasna u skraćivanju simptoma samo ako je upotrijebljena unutar 48 sati od bolesti. (13) (14) Osim Oseltamivira postoje i preparati koji se daju inhalacijom (Zanamivir). Uočeni su problemi u ustroju mnogih uključenih kliničkih ispitivanja, što je utjecalo na pouzdanost u rezultate. FDA (Američke agencije za hranu i lijekove) dozvoljava tvrdnju učinkovitosti oba lijeka za prevenciju i liječenje simptoma gripe, ali ne i ostale učinke uključujući prekid prijenosa širenja virusa gripe između osoba ili prevencije upale pluća. FDA opisuje sveukupno djelovanje lijeka kao umjereno. U smjernicama svjetske zdravstvene organizacije, Oseltamivir se preporučuje u oboljelih koji su u riziku za teži klinički oblik, ali se također navodi da je razina dokaza niska. (14) (15) S obzirom na navedeno, potrebno je odvagnuti omjer dobivenog i izgubljenog u takvoj terapiji. U liječenje spada i liječenje komplikacija, naprimjer liječenje bakterijskih infekcija antibioticima.

Prema tome ne treba koristiti Oseltamivir (Tamiflu)?

Odluku treba dovesti s obzirom na rizike za teži klinički tijek gripe. U slučaju očekivanja težeg oblika bolesti, trebalo bi razmotriti antiviralnu terapiju koja možda ima pozitivne učinke iako trenutno nisu podržani čvrstim dokazima.

Sastav cjepiva protiv gripe sukladan je preporuci Svjetske zdravstvene organizacije za svaku sezonu, a temelji se na rezultatima kontinuiranog praćenja genskih i antigenskih osobina cirkulirajućih virusa gripe u prethodnoj sezoni. Preporučeno je cijepiti se od listopada nadalje, prije početka „vrhunca“ pojave gripe. Dostatno je cijepiti se jednom godišnje. Cijepljenje je preporučeno za (također za ove skupine je i besplatno): osobe životne dobi 65 godina i starije, štićenike domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika (bez obzira na dob, uključujući i djecu), radnike domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika, osobe, uključujući i djecu, s kroničnim oboljenjima, posebice oboljenjima srca i pluća, a posebno za djecu s oštećenom plućnom funkcijom (cistična fibroza, kronična astma, bronhopulmonalna displazija) i s kongenitalnim manama, odrasle i djecu s kroničnim bolestima metabolizma (uključujući dijabetes mellitus), kroničnim bolestima bubrega, hemoglobinopatijama i oštećenjem imunog sustava (uključujući HIV infekciju) te za djecu i adolescente (od 6 mj. do 18. god.) na dugotrajnoj terapiji lijekovima koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu (radi izbjegavanja nastanka Reye sindroma uz influencu). U slučaju da se neka od osoba za koje je cijepljenje preporučljivo, zbog svog zdravstvenog stanja ne može cijepiti (kontraindikacija), umjesto njih se pod istim uvjetima mogu cijepiti osobe iz njihove bliske okoline, na primjer kućni kontakti (uključujući djecu), osobe koje pružaju kućnu medicinsku njegu i sl., zdravstveni radnici i trudnice. Za cijepljenje se možete informirati kod nadležnog obiteljskog liječnika. Od 2023. godine moguće je cijepiti se i u ljekarnama, a na ovoj poveznici mogu se pronaći ljekarne koje provode cijepljenje.

Alergijska reakcija može se javiti kao i na svako drugo cjepivo ili lijek ili namirnicu. Zbog prisutnosti proteina jaja u cjepivu gripe logika nalaže da se netko tko je alergičan na jaja ne bi trebao cijepiti, ali studije pokazuju suprotno. Cijepljenje 1991.-1997. broji ukupno 197 964 doza, a broj alergijskih reakcijaje 0. (16) Cijepljenje 2009. -2011. broji ukupno 7 434 628 doza. Broj alergijskih reakcija je 7. (17) Slučaj smrtne alergijske reakcije nakon primitka cjepiva opisan je u 4 slučaja u periodu od 15 godina i 747 milijuna doza cjepiva. U navedena četiri smrtna slučaja nije bila spomenuta alergiju na jaja. (18) Kod alergije na jaja najčešće se govori o djeci, ali upravo ta djeca koja imaju sklonost alergijama i/ili astmu kao kronično oboljenje imaju i najveću prednost cijepljenja jer imaju veći rizik za kompliciraniju infekciju.

Alergični ste na jaja?

Alergija na jaja nije prepreka za cijepljenje djece protiv gripa.

 Tražite prvi pregled pulmologa? 

20.09.2024

Martin Novosel, specijalizant interene medicine

Literatura

1.https://www.rki.de/DE/Content/Infekt/EpidBull/Merkblaetter/Ratgeber_Influenza_saisonal.html 2. Tyrrell CS, Allen JLY, Gkrania-Klotsas E. Influenza: epidemiology and hospital management. Medicine (Abingdon). 2021 Dec;49(12):797-804. doi: 10.1016/j.mpmed.2021.09.015. Epub2021 Nov 12. PMID: 34849086; PMCID: PMC8624711.
3. Nicholson KG. Clinical features of influenza. Semin Respir Infect 1992; 7:26.
4. Cohen YZ, Dolin R. Influenza. In: Harrison’s Principles of Internal Medicine, 19th ed, Kasper
DL, Fauci AS, Hauser SL, et al (Eds), McGraw Hill Book Company, New York 2015. p.1209.
5. Cao B, Li XW, Mao Y, et al. Clinical features of the initial cases of 2009 pandemic influenza A
(H1N1) virus infection in China. N Engl J Med 2009; 361:2507.
6. Metersky ML, Masterton RG, Lode H, File TM Jr, Babinchak T. Epidemiology, microbiology,
and treatment considerations for bacterial pneumonia complicating influenza. Int J Infect Dis.2012 May;16(5):e321-31. doi: 10.1016/j.ijid.2012.01.003. Epub 2012 Mar 2. PMID: 22387143. 7. Chow EJ, Rolfes MA, O’Halloran A, Anderson EJ, Bennett NM, Billing L, Chai S, Dufort E, Herlihy R, Kim S, Lynfield R, McMullen C, Monroe ML, Schaffner W, Spencer M, Talbot HK, Thomas A, Yousey-Hindes K, Reed C, Garg S. Acute Cardiovascular Events Associated With Influenza in Hospitalized Adults : A Cross-sectional Study. Ann Intern Med. 2020 Oct 20;173(8):605-613. doi: 10.7326/M20-1509. Epub 2020 Aug 25. PMID: 32833488; PMCID:PMC8097760.
8. Kerr J, Macartney K, Britton PN. Influenza-associated myositis: a single-centre, 5-year
retrospective study. Eur J Pediatr 2021; 180:577.
9. Davis LE, Koster F, Cawthon A. Neurologic aspects of influenza viruses. Handb Clin Neurol.
2014;123:619-45. doi: 10.1016/B978-0-444-53488-0.00030-4. PMID: 25015508; PMCID:PMC7152431.
10. MacDonald KL, Osterholm MT, Hedberg CW, et al. Toxic shock syndrome. A newly recognized
complication of influenza and influenzalike illness. JAMA 1987; 257:1053.
11. Schwartz IS, Friedman DZP, Zapernick L, et al. High Rates of Influenza-Associated Invasive Pulmonary Aspergillosis May Not Be Universal: A Retrospective Cohort Study from Alberta,
Canada. Clin Infect Dis 2020; 71:1760.
12. Centers for Disease Control and Prevention. Information for clinicians on rapid diagnostic
testing for influenza. http://www.cdc.gov/flu/professionals/diagnosis/rapidclin.htm (Accessedon September 01, 2020).
13. Hanula R, Bortolussi-Courval É, Mendel A, Ward BJ, Lee TC, McDonald EG. Evaluation of
Oseltamivir Used to Prevent Hospitalization in Outpatients With Influenza: A Systematic Review and Meta-Analysis. JAMA Intern Med. 2024;184(1):18–27. doi:10.1001/ jamainternmed.2023.069914. Jefferson T, Jones M, Doshi P, Spencer E A, Onakpoya I, Heneghan C J et al. Oseltamivir for influenza in adults and children: systematic review of clinical study reports and summary ofregulatory comments BMJ 2014; 348 :g2545 doi:10.1136/bmj.g2545
15. https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/352453/9789240040816-eng.pdf?
sequence=1&isAllowed=y
16. Bohlke K, Davis RL, Marcy SM, et al. Risk of anaphylaxis after vaccination of children and
adolescents. Pediatrics 2003; 112:815.
17. McNeil MM, Weintraub ES, Du
ffy J, et al. Risk of anaphylaxis after vaccination in children andadults. J Allergy Clin Immunol 2016; 137:868.
18. Vellozzi C, Burwen DR, Dobardzic A, et al. Safety of trivalent inactivated influenza vaccines in
adults: background for pandemic influenza vaccine safety monitoring. Vaccine 2009; 27:2114.