Leđa
Algomed predstavlja kratki pregled što Vas očekuje kod liječnika kada se javite s tegobom bolova u leđima.
– Liječnik/ca će Vam postavljati pitanja.
– Liječnik/ca će Vas pregledati.
– U određenim slučajevima izvadit će krv ili odmah dati terapiju.
– U određenim slučajevima uputit će Vas na pregled specijalista ortopedije/ kirurgije/neurologije/reumatologije ili na hitni prijam.
ALGORITAM • 4 MIN
Pitanja kod liječnika/ce
Pitanja koja očekujete:
Pitanja će se odnositi na Vaše bolove, opis bolova, širenje bolova i popratne simptome.
Pitanja koja ne očekujete:
U ovoj kategoriji govorimo o pitanjima koja najčešće ne očekujete i smatrate da nisu povezana s bolovima u leđima, ali liječnici imaju razlog zašto Vas to pitaju.
Zašto Vas liječnik/ca pita što ste po zanimanju?
– Neka zanimanja i aktivnosti zbog uvjeta rada mogu uzrokovati bol u leđima ili biti rizik za ozljedu. Primjerice, rad koji zahtijeva dizanje teških predmeta ili rad kod kojeg su učestali ponavljajući pokreti kao što je, primjerice, saginjanje.
Zašto liječnika zanima Vaša seksualna funkcija?
– Novonastala seksualna disfunkcija uz bolove u leđima može upućivati na oštećenje određenih živaca. Iako su takva pitanja intimna, bitna su u donošenju odluka i daljnjih postupaka.
Zašto Vas liječnik/ca pita jeste li trudni?
Određeni lijekovi protiv bolova u leđima ne smiju se koristiti u trudnoći.
Zašto liječnika zanimaju informacije o Vašoj stolici ili mokrenju?
Poremećaji kontrole nad stolicom i mokrenjem upućuju na oštećenje živca.
Pregled kod liječnika/ce
U ovoj kategoriji govorimo o tome što očekivati na pregledu kod bolova u leđima.
– Mjerenje tlaka, temperature i pulsa. Sve o mjerenju tlaka pročitajte na Kako mjeriti krvni tlak?
– Pregled u ležećem položaju s opipavanjem mjesta bolova. Testiranje mišićne snage i osjeta u udovima.
– Pregled pri pregibanju trupa prema naprijed.
– Pregled trbuha opipavanjem bolnih mjesta. O pregledu trbuha pročitajte na: Trbuh.
Nakon pregleda
U ovoj kategoriji govorimo o mogućim ishodima nakon pregleda. Tijek liječenja ovisi o duljini trajanja tegoba, vašoj dobi, spolu te ostalim rizicima koji će se odrediti pregledom i razgovorom s Vama.
– Liječnik/ca će u svojoj ordinaciji primijeniti terapiju, a terapija se može odnositi na liječenje tabletama ili injekcijama protiv bolova.
Sve o terapiji za bol pročitajte na: Lijekovi protiv bolova.
– Naručit će Vas na pregled i liječenje kod fizioterapeuta, najčešće ako se radi o već poznatim bolovima koji su u pogoršanju.
– Liječnik/ca će Vam dati terapiju protiv bolova i potencijalno Vas naručiti na radiološko slikanje leđa. Po dospijeću nalaza kontrolno će Vas pregledati. Na slijedećim poveznicama informirajte se o magnetskoj rezonanci (MR) i kompjutoriziranoj tomografiji (CT)
– Liječnik/ca će Vam izvaditi krv i naručiti Vas na kontrolni pregled, što je najčešće u slučaju povišene tjelesne temperature.)
– Liječnik/ca će Vas uputiti na najbliži hitni prijam, najčešće kod novonastale boli visokog intenziteta s ispadima osjeta.
– Liječnik/ca će Vas uputiti na pregled reumatologa/ortopeda/neurologa. Ovaj korak najčešće dolazi kada se uspostavi uzrok Vaše boli kod kojeg je potrebna dodatna obrada u užoj specijalnosti.
Na Algolov tražilici upišite specijalnost (Ortopedija, Fizijatrija, Neurologija itd.) i pronađite medicinski pregled koji Vam treba.
Bitno je znati: Vrlo česta situacija koja se događa pri zadnje navedenoj stavci je da pacijenti smatraju da trebaju pregled specijalista jer su pomoću internet tražilica posumnjali na određenu dijagnozu. U takvim se situacijama nerijetko javlja sukob liječnika/ce obiteljske medicine i pacijenta jer pacijent zahtjeva uputnicu za specijalistički pregled. Takva detaljna obrada najčešće nije potrebna.
Vaša najčešća pitanja
Zašto na hitnom prijamu morate toliko dugo čekati?
Sustav hitne medicinske pomoći funkcionira takozvanim trijažiranjem. Trijažiranje znači da se ljudi raspoređuju po kategorijama hitnosti. Postavljanjem nekoliko ključnih pitanja, trijažno osoblje na šalteru može dobiti dobar uvid ugrožava li Vaše stanje i Vaš život. To ne znači da ne zaslužujete pregled, ali znači da, primjerice, osoba kod koje se sumnja na srčani ili moždani udar mora biti zbrinuta prije Vas. U takvim se slučajevima ne podcjenjuje Vaša bol, već se samo zahtijeva Vaše strpljenje.
Zašto Vas liječnik/ca šalje na slikanje kralježnice?
Rendgensko slikanje kralježnice može pokazati čvrste strukture kralježnice i ukazati na puknuće kralješka. U nekim slučajevima ukazuje i na „prolapse“ diska (izbočenja jastučića između kralježaka).
Zašto Vas liječnik/ca ne pošalje na magnetsku rezonancu?
Vaš liječnik/ca opće (obiteljske medicine) ne može samostalno zatražiti snimanje magnetskom rezonancom. Postoji određen redoslijed dijagnostike. Primarno treba učiniti dijagnostiku koja je dostupnija i isključuje koštana puknuća, a to je rendgen uz paralelno provođenje terapije za bol i fizikalnih vježbi. Nakon toga, ako tegobe perzistiraju, potrebno je mišljenje specijalista koji možda tek tada preporuči snimanje magnetom (npr. ortoped, fizijatar, neurokirurg). Čak ako i odete na specijalistički pregled, to ne znači da će Vam MR biti preporučen. Da tu pretragu i napravite isti dan, način liječenja najčešće će ostati jednak.
Trebate li operaciju kralježnice?
Uobičajeni bolovi u leđima najčešće ne zahtijevaju kirurško liječenje. Zašto? Zato što se većina bolova u leđima može liječiti promjenom životnih navika (smanjenje tjelesne mase, tjelovježba) i fizikalnom terapijom. Kirurško liječenje nosi svoje opasnosti kao što su, primjerice, infekcija, krvarenje, oštećenje drugih organa prilikom operacije itd. Sve bolesti liječe se postepeno prema protokolu, od manje invazivnih metoda (npr. fizikalna terapija) prema invazivnijim metodama (kirurgija) jer invazivnije metode nose veće rizike. Protokoli omogućuju najbolji ishod za pacijenta, a temelje se na podacima i informacijama koji nastaju liječenjem i praćenjem osoba koje su imale te tegobe. Naravno postoje iznimke gdje se zahtjeva hitna operacija.
Zašto Vam liječnik ne želi propisati antibiotik?
Najčešći uzročnik bolova u leđima nije bakterijska infekcija te u tom slučaju antibiotici neće pomoći u liječenju. Stoga antibiotici vrlo često nemaju svoje mjesto u terapiji bolova u leđima, nego samo svoje nuspojave.
Koji je najčešći uzročnik bolova u leđima?
Najčešći uzrok bolova u leđima je uslijed ozljede mišića i kralježnice. Najveći rizici za to su prekomjerna tjelesna masa i manjak fizičke aktivnosti.
Zašto ne možete dobiti liječenje u toplicama iako imate bolove u leđima?
Prvo je potrebno dobiti preporuku specijalista (npr. ortoped, fizijatar, neurokirurg) te nakon toga tu preporuku liječnik/ca opće (obiteljske) medicine mora uputiti na odobrenje komisije HZZO-a.
Zašto Vam liječnik ne želi dati injekciju protiv bolova?
Kada se daje lijek u obliku tablete u većini slučajeva ima jednako djelovanje kao i kada dobijete injekciju. Najčešći problem je što osobe ne uzimaju lijek protiv bolova u odgovarajućoj dozi i u odgovarajućim vremenskim razmacima. Pročitajte više o temi liječenja boli na našem blogu.
Smijete li voziti auto nakon injekcije protiv leđobolje?
Najčešće se daju lijekovi za opuštanje mišića (diazepam) koji mogu utjecati kratkoročno i na vozačku sposobnost te u tom slučaju ne smijete voziti.
Zašto Vam liječnik/ca na pregledu dira trbuh ako Vas bole leđa?
Neki od mogućih uzroka bolova u leđima ne moraju biti povezani s leđima. Prema tome bol u tom području možete osjećati zbog, primjerice, upale mokraćnog sustava, kamenaca u bubrezima/žuči, upale gušterače ili problema s testisima. Određeni živci za osjet „pokrivaju“ u isto vrijeme određene organe i leđa pa Vaš mozak može, primjerice, upalu gušterače osjećati i kao bol u leđima.
Koliko dugo trebate mirovati?
Bilo bi poželjno mirovati otprilike 2 dana, a nakon toga nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima (hodanje i lakše fizičke aktivnosti), ali ne podizati težak teret i raditi fizički naporne poslove barem nekoliko tjedana. Bolje je izbjegavati teški fizički napor nekoliko tjedana te se kvalitetno oporaviti, nego ponovnim teškim fizičkim radom pogoršati ozljedu.
Koje su prirodne metode liječenja bolova u leđima?
Idealno bi bilo smanjiti tjelesnu masu te se pravilnije hraniti. Od tjelesnih aktivnosti bilo bi poželjno šetati ili se baviti plivanjem. Ako radite fizički naporne poslove, bilo bi poželjno da se izvode pravilni pokreti, podizanje iz nogu s uspravnim leđima.
Zašto Vas kirurg ne želi operirati?
Svaka operacija nosi određene rizike te je potrebno dobro procijeniti moguću korist od potencijalne opasnosti za Vas. Pristup u medicini većinom je od manje invazivnog prema invazivnijem. Uvijek treba pokušati nešto liječiti metodama s manje rizika, primjerice, lijekovima i fizikalnim vježbama te ako to ne pomogne onda se poseže za operativnim zahvatima. Naravno u nekim hitnim situacijama operacija je neodgodiva i odmah potrebna (npr. puknuće kosti, izražene kompresije živaca ili kralježničke moždine koje ugrožavaju funkcije uda).
Jesu li bolovi u leđima normalni kod starijih osoba?
Bolovi u leđima česti su kod starijih osoba, ali to ne znači da su normalni. Postoje razni uzroci bolova u leđima kao što su: uobičajena oštećenja zglobova, prikriveni prijelom (osteoporoza), upalne bolesti koje zahvaćaju leđa pa čak i tumori. Svakako bi trebalo potražiti stručnu pomoć́ kod bolova koji traju dulje vrijeme zbog utvrđivanja uzroka bolova.
Zanimaju Vas naši protokoli za očuvanje zdravlje pročitajte više na slijedećim poveznicama: