Uho
Algomed predstavlja kratki pregled što Vas očekuje kod liječnika/ce kada se javite s tegobom bolova u uhu.
– Liječnik/ca će Vam postavljati pitanja.
– Liječnik/ca će Vas pregledati.
– U određenim slučajevima dobit ćete odmah terapiju.
– U određenim slučajevima uputit će Vas na pregled specijalista otorinolaringologije, infektologije ili na hitni prijam.
ALGORITAM • 3 MIN
Pitanja kod liječnika/ce
Pitanja koja očekujete
Koliko dugo traje bol u uhu?, Opišite kada se javlja bol, a kada prestaje., Imate li povišenu temperaturu?, Gubite li sluh?, Imate li kakav iscjedak u uhu? te Imate li vrtoglavice ili glavobolje?.
Pitanja koja ne očekujete
U ovoj kategoriji govorimo o pitanjima koja ne očekujete i smatrate da nisu povezana s Vašom tegobom, ali liječnici imaju razlog zašto Vas to pitaju.
Zašto Vas liječnik/ca pita jeste li trudni?
Određeni lijekovi ne smiju se koristiti tijekom trudnoće.
Zašto Vas liječnika/cu zanimaju Vaše životne navike i zanimanje?
Određena zanimanja i aktivnosti mogu zbog uvjeta okoliša uzrokovati oštećenje sluha. Takva zanimanja su, primjerice, zanimanja koja su okružena bukom, koja su izložena vodi ili promjeni tlakova (pilot, ronilac, plivač). Aktivnosti kao što su slušanje glasne glazbe te, primjerice, sportsko bavljenje ronjenjem, mogu biti u pozadini Vaših tegoba.
Pregled kod liječnika/ce
Što očekivati na pregledu?
U ovoj kategoriji govorimo o tome što očekivati na pregledu kod bolova u uhu.
– Mjerenje tlaka, temperature i pulsa.
– Pregled ušiju izvana kojim se provjera je li uho bolno na dodir. Za detaljniji pregled uha koristi se uređaj koji se naziva otoskop (metoda je bezbolna i pregledava se slušni put i bubnjić). Tako se pregledava ima li u uhu stranih predmeta, ušnog voska, gljivica, krvarenja i slično.
– Pregled vrata. Pregled vrata odvija se tako što će Vam liječnik/ca dodirivati dijelove vrata iznad leđa, gdje se nalaze limfni čvorovi i štitnjača. Bitno je da se izjasnite kada se javi bolnost u tijeku pregleda pojedinog dijela tijela, što može olakšati postavljanje dijagnoze.
– Pregled usta, grla i nosa. Nekada je uzrok bolova u uhu povezan s problemima u grlu. Gleda se stražnji dio grla te se time procjenjuje sljedeće: prohodnost, izgled, prisutnost naslaga ili dodatnih tvorevina. Pregled može biti nelagodan zato što neki pacijenti imaju snažan nagon za povraćanjem, ali srećom pregled kratko traje. Kod nosa se najčešće provjerava prohodnost, odnosno možete li udahnuti ili izdahnuti kroz nos.
Nakon pregleda
U ovoj kategoriji govorimo o mogućim ishodima na pregledu kod liječnika/ ce.
– Liječnik/ca će u svojoj ordinaciji primijeniti terapiju. Na pregledu je nađeno strano tijelo u uhu te će isto biti i izvađeno. Na pregledu je vidljivo mnogo ušnog voska te će se stoga uho isprati u ordinaciji. Postupak ispiranja je nelagodan jer se u uho ubrizgava tekućina za ispiranje, ali nakon ispiranja trebali biste osjetiti olakšanje.
– Liječnik/ca će Vam propisati terapiju. Primjerice lokalnu terapiju i lijekove protiv bolova.
– Liječnik/ca će Vas naručiti na kontrolni pregled u sljedećim slučajevima:
– Naručit će Vas na pregled i liječenje kod otorinolaringologa ORL- „uho, grlo, nos“). Pregled je potreban kada su upale uha učestale ili kada je na pregledu nađena komplikacija ili tvorevina koja se ne može liječiti u ambulanti opće (obiteljske) medicine.
– Liječnik/ca će Vam izvaditi krv i naručiti Vas na kontrolni pregled. Kod uhobolje je ovo rijetko, ali u određenim se slučajevim radi ukoliko se, primjerice, sumnja na širenje bakterijske upale iz uha u okolne organe i/ili u krv.
– Liječnik/ca će Vas uputiti na najbliži hitan prijam. To je rijetko potrebno, no može se dogoditi u sljedećim slučajevima: strano tijelo koje se ne može izvaditi, ako ste imali tešku traumu, udarac, infekciju uha koja uzrokuje oteklinu ili kada se javljaju znakovi da se upala širi na druge organe.
Primjer 1.
Prisutne su bjelkaste naslage u uhu (gljivice) te ćete dobiti kapi za uši koje djeluju protiv njih i isprat će se uho ako Vas trenutno ne boli.
Primjer 2.
Ukoliko je prisutna temperatura, bol ili pak promjena u uhu prilikom pregleda, moguća je opcija propisivanje antibiotika uz lijek protiv bolova (paracetamol/ibuprofen).
Primjer 3.
Sumnja se na bakterijski uzrok bolova te ste dobili antibiotik. Moguć je dogovor kontrolnog pregleda za 2 dana da bi se provjerilo osjećate li se bolje uz trenutno liječenje.
Primjer 4.
Imate prisutan ušni vosak uz trenutne bolove u uhu ili se vosak teško ispire. Možda ćete dobiti kapi za uši, dogovorit ćete kontrolni pregled unutar nekoliko dana (do kontrolnog pregleda cijelo vrijeme „kapate uho“) te će Vam se isprati uho nakon prestanka bolova.
Vaša najčešća pitanja
Zašto Vam liječnik/ca ne želi propisati antibiotik?
Nisu sve uhobolje uzrokovane bakterijama te u tom slučaju antibiotici neće biti učinkoviti. Neutemeljena primjena antibiotika može škoditi Vašem zdravlju, jer se mogu javiti, primjerice, alergijske reakcije, proljevi, smanjenje dobrih bakterija u probavnom sustavu, oštećenje jetre, oštećenje bubrega i slično.
U slučaju propisivanja antibiotika koliko treba koristiti antibiotik?
Preporučeno je korištenje antibiotika uglavnom od 7 do 10 dana (penicilinski antibiotici) zbog toga što je toliko vremena potrebno za sigurno uklanjanje najčešćeg bakterijskog uzročnika, čime se izbjegavaju moguće teže zdravstvene posljedice. Svakako je najbolje pitati stručnu osobu za duljinu korištenja. U slučaju alergijskih reakcija koriste se drugi antibiotici s različitim trajanjem liječenja.
Zašto koristiti antibiotik 7, 10 ili 14 dana , a već Vam je bolje nakon trećeg ili četvrtog dana antibiotske terapije?
Antibiotik se uvijek mora koristiti onoliko koliko je propisano. Razlog su rezistentnosti (otpornosti) bakterija koje se mogu razviti ako se liječenje ne provede do kraja.
Zašto Vas liječnik/ca naručuje na kontrolu za 3 dana?
Česti razlog takvom postupku je utvrđivanje ispravne dijagnoze. Neke bolesti razvijaju se u određenom razdoblju i u samom početku nisu prepoznatljive, stoga Vaš liječnik/ca samo želi postaviti ispravnu dijagnozu i smanjiti rizike upotrebe krive terapije.
Zašto Vam liječnik/ca ne želi vaditi krv ako Vas boli uho?
Najčešće nema potrebe vaditi krv zato što u većini slučajeva bolest prođe spontano bez terapije ili uz terapiju. Time izbjegavamo nepotrebne invazivne pretrage pacijenata (svaki ubod ima rizik za infekciju te odgovorno koristimo ograničene resurse.
Zašto Vas liječnik/ca nije poslao specijalistu na pregled?
Većina uhobolja može se liječiti na razini primarne zdravstvene zaštite, odnosno na razini opće (obiteljske) medicine. Tako se štedi Vaše vrijeme (čekanje pregleda u bolnici), smanjuju se troškovi zdravstvenog sustava i brže se rješava Vaš problem. U konačnici, u slučaju potrebe liječnik će Vas uputiti specijalistu.
Može li čuvarkuća pomoći?
Bolje bi bilo doći na pregled te koristiti odgovarajuće kapi. Ponekad osobe stavljaju čitave dijelove biljke u uho te im se zbog toga može pogoršati stanje.
Propisane su Vam kapi za nos, a boli Vas uho?
Postoji poveznica između tih dijelova. „Propuhivanjem cijevi” poboljšava se odvod upalnih tvari iz uha i tako se smanjuju Vaše tegobe.
Koliko dugo treba koristiti kapi za nos?
Ovisi o kapima, ali većina se koristi do 5 dana. Osim ako drugačije nije preporučeno, kapi za nos se ne koriste dugo jer postoji mogućnost razvitka ovisnosti o njima.
Propisane su Vam kapi za uho, a ne tablete?
Svakim postupkom liječenja nastoji se što manje naštetiti pacijentu. Zato počinjemo od manje prema više invazivnom postupku. Primjerice lokalne kapi koje sadržavaju antibiotik mogu pomoći pri lokalnoj bakterijskoj upali uha bez nuspojava koje bi bile izazvane oralnim uzimanje antibiotika u tabletama kojima se djeluje na cijelo tijelo.
Kako trebate koristiti kapi protiv gljivica u uhu?
Terapija uglavnom traje 2 tjedna, a kapi se koriste do 3 puta dnevno.
Ako tražite medicinsku pretragu/uslugu pretražite našu tražilicu Algolov.