Glavobolja
Algomed predstavlja kratki pregled što Vas očekuje kod liječnika/ce kada se javite s glavoboljom.
– Liječnik/ca će Vam postavljati pitanja.
– Liječnik/ca će Vas pregledati.
– U određenim slučajevima zatražit će vađenje krvi i analizu mokraće, u nekim slučajevima odmah će dati terapiju.
– U određenim slučajevima uputit će Vas na pregled specijalista neurologije, oftalmologije,
psihijatrije, ortopedije, fizikalne medicine, kardiologije ili na hitni prijam.
ALGORITAM• 3 MIN
Pitanja kod liječnika/ce
Pitanja koja očekujete:
Koliko dugo traju Vaše tegobe? Opišite Vaše tegobe (jačina boli, učestalost tegoba, promjena vida, mučnina i povraćanje). Jesu li bolovi povezani s nekim udarcem? Imate li povišenu tjelesnu temperaturu? (Povišena tjelesna temperatura) Jeste li boravili na suncu? (Toplinski udar)
Pitanja koja ne očekujete:
U ovoj kategoriji govorimo o pitanjima koja ne očekujete i smatrate da nisu povezana s Vašom tegobom, ali liječnici imaju razlog zašto Vas to pitaju.
Popis takvih pitanja je sljedeći: Imate li probleme s vidom? Imate li neke tegobe s vratnom kralježnicom? Imate li povišeni krvni tlak? Imate li šećernu bolest (dijabetes)? Jeste li izloženi stresu (obiteljske situacije, situacije na poslu, odnosi s drugim ljudima i slično)? Imate li kvalitetan san, tj. spavate li normalno? (Kako poboljšati san?) Kada ste posljednji put bili na stomatološkom pregledu? (Kako poboljšati oralno zdravlje?) Imate li kakve alergije? Koliko često koristite lijekove protiv bolova?
Zašto Vas liječnik/ca pita jeste li trudni?
Određeni lijekovi ne smiju se koristiti za vrijeme trudnoće.
Zašto liječnika/cu zanima Vaš posao, odnos s drugim ljudima ili pak gubitak bliske osobe?
Neke glavobolje mogu biti uzrokovane psihičkim stresom.
Zašto me liječnik/ca pita o učestalosti korištenja lijekova protiv bolova?
Dugotrajnim prekomjernim korištenjem lijekova protiv bolova možete potaknuti glavobolje.
Zašto Vas liječnik/ca pita imate li tegobe s kralježnicom?
Promjene vratne kralježnice mogu uzrokovati glavobolju.
Zašto Vas liječnik/ca pita imate li povišene vrijednosti krvnog tlaka?
Povišeni krvni tlak može uzrokovati glavobolju.
Zašto liječnika zanima Vaš posljednji stomatološki pregled?
Ponekad tegobe sa zubima i čeljusti mogu uzrokovati glavobolju.
Zašto Vas liječnik/ca pita imate li kakve alergije?
Alergije i promjene u nosu mogu uzrokovati tegobe sa sinusima zbog čega možete imati glavobolju.
Zašto Vas liječnik/ca pita imate li kakvih tegoba s vidom?
Prije nekih glavobolja mogu se javiti tegobe s vidom, ali neke glavobolje mogu biti uzrokovane slabijim vidom.
Pregled kod liječnika/ce
U ovoj kategoriji govorimo o tome što očekivati prilikom pregleda s tegobom glavobolje.
Mjerenje tlaka, temperature i pulsa. Mjerenje krvnog tlaka: Tko, kada i kako?
Često je potreban pregled funkcije mišića i živaca (tzv. neurološki status). Tim pregledom ponavljate pokrete koje Vam liječnik/ca pokazuje.
Moguć je i pregled kojim se gleda kočenje vrata. Pregled se izvršava tako što legnete na leđa te pokušavate staviti bradu na prsa ili Vam liječnik/ca pokušava staviti bradu na prsa.
Moguć je pregled usne šupljine i uha (zvukovoda).
Pregled oštrine vida.
Nakon pregleda
U ovoj kategoriji govorimo o mogućim ishodima nakon pregleda i razgovora.
– Liječnik/ca će Vas uputiti na hitan prijam u slučaju jake glavobolje, odnosno u slučaju izuzetno jake glavobolje s kakvom se do sada niste susretali, a pogotovo ako je glavobolja popraćena gubitkom funkcije, primjerice, ruke ili mišića lica.
– Liječnik/ca će Vas uputiti na hitan prijam/infektologiju u slučaju glavobolje koja dolazi uz povišenu tjelesnu temperaturu, kočenje vrata, mučninu, preosjetljivosti na zvukove i svjetlo.
– Liječnik/ca će u svojoj ordinaciji primijeniti terapiju, pogotovo kod već poznatih glavobolja. Primjerice, može Vas boljeti jedna strana lica, povraćati Vam se te Vam se prikazivati „mrlje“ pred očima prije glavobolje.
– Liječnik/ca će Vam izmjeriti tlak, u slučaju povišenih vrijednosti snimit će rad srca eletkrokardiografom (EKG) te će dati terapiju za snižavanje vrijednosti tlaka. Možda ćete morati ostati neko vrijeme u ambulanti dok se tlak ne snizi. Nekada je potrebno snimanje tlaka ili EKG-a u trajanju od 24 sata, što se naziva holter-EKG i holter tlaka (KMAT).
– Liječnik/ca će tražiti vađenje krvi i analizu mokraće. To je potrebno za isključivanje nekih drugih stanja koji bi mogli uzrokovati glavobolju (npr. manjak željeza, anemije, poremećaj rada štitnjače, poremećaj šećera u krvi (dijabetes) i slično.
– Naručit će Vas na pregled i liječenje kod neurologa. Ovo je potrebno kod glavobolja koje se ponavljaju, nisu istog karaktera te ukoliko to procjeni stručnjak.
– Naručit će Vas na slikanje rendgenom (RTG) vratne kralježnice. Ovo je potrebno kod tegoba koje bi mogle biti uzrokovane vratnom kralježnicom.
– Naručit će Vas na pregled fizijatra. Ovo je potrebno u slučaju tegoba uzrokovanim promjenama kralježnice te će biti potrebna i fizikalna terapija.
– Ako se ustanovi da se problem s glavoboljom javlja zbog problema s uhom, liječnik će Vas potencijalno poslati na pregled otorinolaringologa (specijalista za bolesti nosa,uha i grla).
– Ako se ustanovi da se problem s glavoboljom javlja zbog problema sa zubima ili zubnom čeljusti, liječnik će Vas potencijalno poslati na pregled stomatologa ili maksilofacijalnog kirurga.
Primjer 1.
Sumnja se na uobičajenu glavobolju te ste dobili terapiju protiv bolova. Moguće je dogovaranje kontrolnog pregleda za 2-3 dana da bi se utvrdilo Vaše stanje.
Primjer 2.
Nakon liječenja uobičajene glavobolje dolazite na kontrolni pregled, ali Vaše se stanje pogoršava. Možda ćete biti upućeni na hitni prijam.
Vaša najčešća pitanja
Zašto Vam liječnik/ca ne želi propisati antibiotik?
Antibiotici imaju svrhu samo u jednom dijelu liječenja tegoba glavobolje. Tu bi spadao meningitis (upala moždanih ovojnica), a to je hitno stanje koje zahtijeva bolničko liječenje. Ako se antibiotici ne koriste ispravno, možete samo imati štetne nuspojave, a neće utjecati na Vaše tegobe.
Zašto niste naručeni CT glave?
Računalna tomografija (CT) dobra je pretraga ako se koristi u ispravne svrhe. Kod većine glavobolja CT neće ništa otkriti te također postoji i rizik od štetnog zračenja. To se pogotovo odnosi na mlađe osobe.
Zašto liječnik/ca obiteljske (opće) medicine ne želi preporučiti CT ili MR (magnetska rezonancija)?
Takve preporuke u Hrvatskoj može dati samo specijalist (npr. neurolog, fizijatar, neurokirurg).
Koje su najčešće vrste glavobolja?
Tri najčešće glavobolje su: migrena, tenzijska glavobolja te cluster glavobolja.
Što uzrokuje glavobolju?
Postoji mnogo uzroka glavobolje. Neki od uzroka su: stres, povišeni krvni tlak, udarac u glavu, hormonske promjene, tegobe sa sinusima, tegobe s uhom, tegobe sa zubima, tegobe s vratnom kralježnicom, prekomjerno korištenje lijekova protiv bolova, tumori, problem s vidom i slično.
Kako možete dobiti biološku terapiju za liječenje glavobolja?
Takva terapija može se dobiti uz preporuku specijalista neurologije te je preporučena za migrene koje se javljaju najmanje 4 dana na mjesec. Terapija se primjenjuje jednom mjesečno. Očekujte da će se na početku pokušati liječiti drugim lijekovima prije same biološke terapije jer biološka terapija nosi veće rizike.
Koji su znakovi za uzbunu kod glavobolje?
Iznimno jaka glavobolja kakvu prvi puta doživljavate. Takva glavobolja praćena je mučninom, povraćanjem i gubitkom funkcije mišića. Također znak za uzbunu su i glavobolje koje su inače prisutne, ali mijenjaju svoj karakter. Iznimno jaka novonastala bol u oku. Glavobolja koja se javlja nakon udarca ili pada.
Koja je razlika između migrene i tenzijske glavobolje?
Migrena je obično jednostrana, praćena mučninom, povraćanjem i osjetljivošću na svjetlost i zvuk. Imate osjećaj pulsiranja, a tegobe se smanjuju izbjegavanjem svjetla i glasnih zvukova. Tenzijsku glavobolju obično obilježava blaga do umjerena bol koja se osjeća na obje strane glave bez dodatnih simptoma. Tegobe se mogu smanjiti kretanjem.
Kako ublažiti glavobolju kod kuće?
Glavobolja koja je jednaka Vašim prijašnjim glavoboljama može se ublažiti lijekovima protiv bolova (npr. paracetamol, ibuprofen). Osim lijekova, poželjno bi bilo izbjegavati uzročnike glavobolje, npr. manjak sna i izlaganje stresu. Također trebali biste koristiti lijekove koji su Vam inače preporučeni (za tlak, „šećer“ i slično).
Uzrokuje li stres glavobolje?
Da, stres može izazvati glavobolje. Pokušajte imati dovoljno sna, redovito se hraniti, vježbajte, a za ostalo bi bilo poželjno potražiti stručnu pomoć (liječnik, psihijatar, psiholog).
Koristite uobičajene lijekove protiv bolova, ali oni Vam ne pomažu?
U tom slučaju bi najbolje bilo doći na liječnički pregled. Potrebno je utvrditi uzrok glavobolja, a ako se radi o uobičajenim tipovima glavobolje, može se uvesti dodatna terapija koja će pomoći u liječenju Vaših tegoba.
Što trebate pripremiti prije liječničkog pregleda/neurološkog pregleda?
Bilo bi poželjno doći s dnevnikom glavobolje. Zapisujte ako nešto prethodi glavobolji (npr. stres, nedostatak sna). Također zapišite imate li kakve vidne tegobe prije glavobolje, imate li mučninu i povraćanje, koliko se često javlja glavobolja, koji dio glave i vrata Vas boli, koliko Vas boli 0-10 te nakon koliko vremena prestaju tegobe.
Podržite udrugu Migrena Hrvatska. Jeste li znali da svaka deseta osoba boluje od migrene, od čega najviše pogađa žene u dobi od 20 do 40 godina? Kao znak podrške svim oboljelima i njihovim bližnjima, 21. ožujka (21.03.2025.), na dan kada se u Hrvatskoj obilježava Dan migrene, održat će se edukativno predavanje: poveznica.
Nešto nedostaje?
Postavite pitanje i pomozite nam nadopuniti sadržaj onime što Vas zanima.