Kašalj

 

Algomed predstavlja kratki pregled što Vas očekuje kod liječnika/ce kada se javite s tegobom kašlja.

– Liječnik/ca će Vam postavljati pitanja.

– Liječnik/ca će Vas pregledati.

– U određenim slučajevima izvadit će krv ili odmah dati terapiju.

– U određenim slučajevima uputit će Vas na pregled specijalista pulmologije (liječnik koji se bavi bolestima pluća), kardiologije (liječnik koji se bavi bolestima srca) ili na hitni prijam.

ALGORITAM •  4 MIN

Pitanja kod liječnika/ce

Pitanja koja očekujete:

Pitanja će se odnositi na Vaš kašalj, odnosno na trajanje kašlja, trenutke javljanja kašlja, opis iskašljanog te na popratne tegobe poput nedostatka zraka ili povišene tjelesne temperature (Blog: Povišena tjelesna temperatura).

Pitanja koja ne očekujete:

U ovoj kategoriji govorimo o pitanjima koja ne očekujete i smatrate da nisu povezana s kašljem, ali liječnici imaju razlog zašto Vas to pitaju:

Zašto Vas liječnik/ca pita što ste po zanimanju?

Neka zanimanja i aktivnosti mogu zbog uvjeta rada i okoline uzrokovati kašalj (izloženost česticama u zraku). Primjerice počeli ste raditi u pekarnici te svaki dan kašljete zbog čestica brašna i kvasca. Ukoliko radite u poljoprivredi moguća je pojava kašlja nakon izlaganja prašini ili pak radite kao konobar te je moguća pojava kašlja prilikom izloženosti dimu u kafiću. Primjeri takvih profesionalnih bolesti detaljno su obrađeni ovdje: alergijska bronhopulmonalna aspergiloza i ekstrinzični alergijski alveolitis ili hipersenzitivni pneumonitis.

Zašto Vas liječnik/ca pita jeste li trudni?

U trudnoći se određeni lijekovi ne smiju koristiti.

Zašto Vas liječnik pita pušite li cigarete ili druge proizvode?

Pušenje može uzrokovati razna oboljenja pluća i drugih organa te je potreban dodatan oprez kod kašlja pušača koji je drugačiji nego inače, odnosno traje dulje vrijeme. Više o kroničnom brnohitisu kod pušača ovdje: kronični opstruktivni bronhitis (KOPB).

Koje su razlike u nikotinskim prozivodim pročitajte ovdje: IQOS i E-cigarete.

Podrška u prestanku pušenja: Jeste li spremni ugasiti posljednju cigaretu?

Zašto Vas liječnik pita koristite li lijekove za snižavanje tlaka?

Neki lijekovi za snižavanje tlaka mogu uzrokovati kašalj. Pregled lijekova za liječnje tlaka pročitajte ovdje: Liječnje tlaka.

Zašto Vas liječnik pita kada jedete zadnji obrok u danu?

Liječniku je značajna informacija vrijeme Vašeg zadnjeg obroka u danu jer, ukoliko on prethodi samom snu i ležećem položaju, može zaključiti kako je takav način prehrane potencijalno potaknuo povratak želučanog sadržaja te time izazvao kašalj.

Pregled kod liječnika/ce

U ovoj kategoriji govorimo o tome što očekivati u pregledu kod kašlja.

Mjerenje temperature, tlaka i kisika u krvi (uređaj se stavi na prst, te bezbolno očita je li količina kisika u Vašoj krvi dovoljna).

Pregled usta i grla. Tijekom pregleda grla liječnik/ca će koristiti drveni štapić, poput onog koji ostaje nakon sladoleda, kako bi pritisnuo Vaš jezik i pogledao grlo. Ova metoda može izazvati refleks povraćanja i zbog toga je bitno opustiti jezik tijekom pregleda.

Slušanje srca i pluća. Liječnik će Vas zamoliti da skinete majicu te će prisloniti uređaj za slušanje srca i pluća na Vaš prsni koš te leđa. Ova metoda je potpuno bezbolna.

Pregled gležnjeva i potkoljenica. Tijekom ovog pregleda liječnika zanima jesu li Vam noge otečene pritiskanjem prstima Vaših gležnjeva.

– U slučaju da imate već poznate bolesti srca i pluća te uzimate više lijekova, moguće je dodatno snimanje funkcije rada srca pomoću elektrokardiografa (EKG). Liječnik/ca će na Vaše tijelo spojiti nekoliko naljepnica koje su povezane žicom s uređajem te će u nekoliko minuta snimiti električnu aktivnost Vašeg srca. Ova metoda je u potpunosti bezbolna i bez rizika, ali trebate skinuti gornji dio odjeće.

Postoje metode i 24-satnog mjerenja  srca i naziva se Holter EKG.

Nakon pregleda

U ovoj kategoriji govorimo kakvi Vas mogući ishodi očekuju na pregledu kod liječnika/ce.

– Liječnik/ca će propisati terapiju.Terapija se može sastojati od antibiotika, pumpica za širenje dišnih putova, terapije protiv alergije, tekućine za ispiranje nosa i sl.

– Liječnik/ca će Vas naručiti na radiološko slikanje pluća (RTG) te po dospijeću nalaza kontrolno će Vas pregledati i/ili propisati terapiju.

– Liječnik će Vam izvaditi krv i naručiti Vas na kontrolni pregled, što se najčešće događa ako je prisutna povišena tjelesna temperatura.

– Liječnik/ca će Vas uputiti na najbliži hitni prijam u slučaju da na pregledu odredi da Vaša krv sadrži premalo kisika ili ako imate bolove u prsima ili značajno otežano disanje.

– Naručit će Vas na pregled i liječenje kod pulmologa ili kardiologa (najčešće ako se radi o već poznatim kroničnim bolestima pluća/srca u pogoršanju). Bitno je znati da je nerijetka situacija pri zadnje navedenoj stavci da pacijenti smatraju da trebaju pregled specijalista jer su pomoću internet tražilica posumnjali u određenu dijagnozu. Ovdje se često javlja sukob između liječnika i pacijenata jer pacijenti zahtijevaju uputnicu za specijalistički pregled.

Prikaz medicinskih pretraga pulmologa:

Algolov – pulmologija 

Prikaz medicinskih pretraga kardiologa:

Algolov – kardiologija

Vaša najčešća pitanja

Koliko dugo morate koristiti terapiju za astmu?

Terapija za astmu najčešće je dugotrajna terapija koja može biti i cjeloživotna. U slučaju astme Vaš dišni sustav je u dugotrajnom stanju upale, te ako se redovito ne liječi dolazi do nepovratnog oštećenja dišnih putova. Najčešće dolazi do nesuradljivosti pacijenata s liječničkim uputama pri primjeni kortikosteroida. Bitno je znati da su kortikosteroidi koji se primjenjuju u liječenju astme ili KOPB-a lokalnog djelovanja (djeluju samo na pluća) te su nuspojave minimalne. Problem nastaje nekorištenjem kortikosteroida pa osobe u pogoršanju moraju primiti kortikosteroide u obliku injekcije/ infuzije čime se djeluje na cijeli sustav, a takav postupak ponavljanim korištenjem uzrokuje nuspojave kojih se svi pacijenti boje. Upravo su kortikosteroidi u obliku inhalatora izrazito bitni u sprječavanju procesa upale (vašeg pogoršanja stanja). Zato osoba, iako možda nema izražene simptome, treba uzimati redovito terapiju sve dok liječnik ne odredi da više nije potrebno, a to može biti slučaj u starijoj životnoj dobi.

Zašto Vam liječnik/ca ne želi propisati antibiotik?

Najčešći uzročnik kašljanja nije bakterijska infekcija te u tom slučaju antibiotici neće pomoći u liječenju.

Koji su najčešći uzročnici kašlja?

Kašalj je najčešće uzrokovan virusima (ako govorimo o kašlju koji traje kraće od 3 tjedna). Kašalj koji traje dulje od toga često uzrokuju alergije, astma, povratak želučanog sadržaja, a moguće i ozbiljnije bolesti kao što su: problem sa srcem, tumor, problem s jetrom, bubrezima…

Zašto odmah ne snimiti CT pluća?

Kompjuterizirana tomografija – CT pluća pretraga je koju mora zatražiti specijalist (najčešće pulmolog) i također više zrači. Prva radiološka pretraga bila bi RTG srca i pluća te bi se na temelju toga mogao odrediti daljnji tijek liječenja.

Imate li upalu pluća ako kašljete?

Puno češće su upale gornjeg dišnog puta. Upala pluća je teža infekcija i često je popraćena lošim općim stanjem, temperaturom, produktivnim kašljem i bolovima u prsima.

Liječnik Vam je rekao da imate bronhitis, što to znači?

To znači da je pogođen viši dio iznad pluća i to je najčešće uzrokovano virusima (npr. Gripa). Prolazi spontano uz odmaranje i uzimanje puno tekućine.

Kako se potvrđuje upala pluća?

Jedino se može potvrditi rendgenom srca i pluća (RTG) ili ultrazvukom (rjeđe jer je usko ovisna o izvođaču ultrazvuka).

Nakon koliko vremena djeluje inhalator ili pumpica?

Neke djeluju nakon kratkog vremena (salbutamol/Ventolin), a neke trebaju otprilike 2-3 dana za početak djelovanja (inhalacijski kortikosteroidi).

Hoćete li imati problema ako koristite kortikosteroide prilikom inhalacija?

Udisanjem kortikosteroida samo mali dio ulazi u Vaše tijelo te nećete imati uobičajene nuspojave koje nastaju zbog korištenja kortikosteroida. Veći je problem ako ne koristite svoju terapiju kako je preporučeno te nakon toga morate primate kortikosteroide u obliku injekcije/tablete/infuzije.

Ventolin/salbutamol Vam ne pomaže i morate ga često uzimati. Što sada?

Ako često morate koristiti salbutamol/Ventolin znači da Vaše stanje nije dobro kontrolirano. U tom slučaju trebali biste se javiti svojem liječniku za promjenu terapije.

Kako trebate koristiti lijekove protiv refluksa ili želučane kiseline?

Najbolje ih je koristiti na prazan želudac, 30 minuta prije jela. Detaljnije na Lijekovi koji djeluju na želudac – IPP

Kada trebate jesti ako imate želučani refluks?

Najbolje bi bilo da od obroka do spavanja prođe najmanje 3 sata i da je taj obrok lakši. Također gubitak tjelesne mase može pomoći. Pročitajte naš protokol: Kako smršavjeti?

Koliko dugo može trajati kašalj nakon prehlade?

Može trajati oko 3 tjedna.