Prsa

Algomed predstavlja kratki pregled što Vas očekuje kod liječnika/ce kada se javite s tegobama u prsima.

– Liječnik/ca će Vam postavljati pitanja. 

– Liječnik/ca će Vas pregledati. 

– U određenim slučajevima dobit ćete odmah terapiju.

– U određenim slučajevima uputit će Vas na pregled specijalista kardiologije/pulmologije/fizikalne medicine ili na hitan prijam.

ALGORITAM •  3 MIN

Pitanja kod liječnika/ce

Pitanja koja očekujete:  

Koliko dugo traju tegobe?, Opišite Vaše tegobe (jačina boli, učestalost tegoba, promjene vida, mučnina i povraćanje, otežano disanje)., Jesu li bolovi povezani s nekakvim udarcem?, Imate li povišenu tjelesnu temperaturu?, Imate li kakve kronične bolesti (posebno bitne u ovom slučaju su povišen tlak, šećerna bolest, srčane i bubrežne bolesti, metabolički sindrom)? te Kakve su Vam životne navike (konzumiranje alkohola, pušenje, fizička aktivnost)?. 

Pitanja koja ne očekujete:  

U ovoj kategoriji govorimo o pitanjima koja ne očekujete i smatrate da nisu povezana s Vašom tegobom, ali liječnici imaju razlog zašto Vas to pitaju.  

Zašto liječnika/cu zanima jeste li trudni?  

Određeni lijekovi ne smiju se koristiti tijekom trudnoće. 

Zašto liječnika zanima gdje ste zaposleni, u kakvom ste odnosu s drugim ljudima te jeste li izgubili blisku osobu? 

Bolovi u prsima mogu biti uzrokovani psihičkim stresom.

Zašto Vas liječnik/ca pita imate li tegobe s kralježnicom? 

Promjene vratne ili prsne kralježnice mogu uzrokovati bolove u prsima. 

Zašto liječnika/cu zanimaju bolesti prisutne u Vašoj obitelji te uzroci smrti u Vašoj obitelji?

Bolesti koje se javljaju u obitelji mogu biti povezane s Vašim trenutnim, odnosno budućim stanjem.

Pregled kod liječnika/ce

U ovoj kategoriji govorimo o tome što očekivati prilikom pregleda uslijed tegoba bolova u prsima.  

– Mjerenje tlaka, temperature (pročitajte kako se ispravno određuje povišena tjelesna temperatura), pulsa i saturacije kisika pulsnim oksimetrom (bezbolna metoda gdje se stavlja mali uređaj na Vaš prst te mjeri „koliko“ kisika imate u krvi). Pročitajte: Kako mjeriti krvni tlak?

– Palpiranje prsnog koša s ciljem da se ustanovi jesu li bolovi mišićno-koštane prirode.

– Auskultacija srca i pluća (bezbolna pretraga gdje liječnik stetoskopom osluškuje Vaše srce i pluća). Prilikom ove pretrage potrebno je podići ili u potpunosti skinuti majicu.

– Snimanje EKG-a koje se izvodi tako što se na kožu Vašeg prsnog koša stavlja nekoliko naljepnica koje su povezane žicom s uređajem te se nekoliko minuta snima električna aktivnost Vašeg srca. Ova metoda je u potpunosti bezbolna i bez rizika. Prilikom pretrage potrebno je skinuti majicu/potkošulju, osloboditi kožu gležnjeva te leći na leđa.

Nakon pregleda

U ovoj kategoriji govorimo o mogućim ishodima nakon pregleda i razgovora.  

– Liječnik/ca će Vas uputiti na hitan prijam. To je najčešći ishod ako se sumnja na neku bolest srca. EKG (gore opisan) može se najčešće snimiti u ambulanti, ali za sigurniju dijagnozu hitnog srčanog zbivanja, kao što je infarkt srca, često je potrebno vaditi krv (zbog srčanih enzima), a to je jedino moguće u bolnici. Bitno je znati da normalan nalaz EKG-a ne isključuje mogućnost srčanog infarkta.

– Liječnik Vam propisuje terapiju i dogovara kontrolni pregled. To se najčešće radi kada je u pozadini bolova u prsima jasna slika mišićno-koštane boli. Primjer: U okružju svojeg doma dva dana ste cijepali drva te ste nakon toga imali osjećaj stezanja u prsima prilikom pokreta. Nemate temperaturu, nemate mučninu, ne povraćate, nemate trnjenje u rukama, niste teže bolovali te ne uzimate nikakve lijekove. Tada će se vjerojatno odrediti terapija protiv bolova.

– Liječnik će Vas uputiti specijalistu na pregled. Primjer: Već je ranije poznato da ste srčani bolesnik i imate dijagnosticiranu Anginu Pectoris te su Vam bolovi loše kontrolirani terapijom. Liječnik će u ovom slučaju napisati uputnicu za kardiološki pregled. Ukoliko i tijekom mirovanja imate bolove u prsima, liječnik će Vas uputiti na hitan prijam. 

– Liječnik/ca će Vas naručiti na kontrolni pregled u svojoj ordinaciji. Primjer: Liječnik sumnja da se kod Vas radi o bolovima u mišićima te Vas zbog sigurnosti naručuje na još jedan kontrolni pregled. 

-Liječnik/ca će Vas uputiti na pulmološki pregled (pregled pluća). Primjer: Sumnja se na pogoršanje astme/KOPB-a i dobit ćete terapiju koja bi mogla ublažiti Vaše tegobe te će možda biti potreban pulmološki pregled.

– Liječnik/ca će Vas uputiti psihijatru. Primjer: Mlada ste osoba koja je već prije imala bolove ili nelagodu u prsima te su jasno povezani s određenim stresorima (škola, posao, međuljudski odnosi). Napomena: Iako je to rijetkost i mlade osobe mogu imati akutna srčana zbivanja. Zato se preporučuje obrada fizičkih uzročnika (npr. vađenje krvi, EKG, određivanje hormona štitnjače, kardiološki pregled, pulmološki pregled…). Ako ste sportaš, svakako biste trebali napraviti kardiološki pregled.

Tražite pregled kardiologa?

Tražite pregled pulmologa?

Isprobajte našu Algolov tražilicu i pronađite potrebnu medicinsku uslugu.

Primjer 1

Danas ste počeli teže disati te imate osjećaj pritiskanja u prsima, Vaša je dob iznad 45 godina i već imate dijagnozu povišenog tlaka, šećerne bolesti ili povišenih masnoća u krvi. Liječnik/ca obiteljske medicine upućuje Vas na hitan prijam s pitanjem isključivanja hitnih srčanih bolesti.

Vaša najčešća pitanja

Zašto Vam liječnik/ca ne želi propisati antibiotik?

Najčešći uzročnik bolova u prsima nije bakterijska infekcija te u tom slučaju antibiotici neće pomoći u liječenju.

Zašto Vas liječnik/ca šalje na hitan prijam?

Vaš liječnik/ca smatra da se kod Vas mora isključiti akutna (novonastala) srčana i/ili plućna bolest. Pratite preporuku!

Je li EKG bolna pretraga?

Nije. Nekim osobama može biti neugodno jer je za pretragu potrebno skinuti majicu i osloboditi kožu gležnjeva, a ukoliko je prisutna neugoda, od liječnika možete slobodno zatražiti dodatnu privatnost.

Što uzrokuje bol u prsima?

U prsima mogu boljeti:

Mišići i kosti prsnog koša, srce, pluća, plućna ovojnica, velike krvne žile prsnog koša, kralježnica, želudac…

Kako možete znati jesu li Vaši bolovi u prsima opasni?

Ako ste mlađa osoba, niste nikada prije bolovali, vjerojatnije je da bolovi u prsima nisu ozbiljni. Ako imate preko 40 godina, pušite, imate šećernu bolest ili visok tlak, vjerojatno je da su bolovi u prsima ozbiljni. Svakako bi najbolje bilo napraviti liječnički pregled.

Može li tjeskoba uzrokovati bol u prsima?

Može te je to česti uzrok bolova u prsima kod mlađih ljudi, a najčešće se javlja uslijed stresnog obrazovanja i posla ili pak zbog obiteljskih problema, a naposljetku i zbog same brige za budućnost.

Što je holter tlaka (KMAT)?

Holter tlaka (KMAT) metoda je kojom se mjeri krvni tlak, najčešće tijekom 24h. Potreban je za točnije mjerenje i uočavanja nepravilnosti krvnoga tlaka. Potpuno je bezbolno, ali može biti nelagodno zato što se uređaj sam aktivira prema zadanom rasporedu. Bitno je baviti se uobičajenim aktivnostima.

Što je holter EKG-a?

Holter EKG-a metoda je snimanja aktivnosti srca najčešće tijekom 24h, a može i duže. Time se prati radi li Vaše srce pravilno. Na kožu Vašeg prsnog koša stavlja se nekoliko naljepnica koje su povezane žicom s uređajem i na taj način se snima električna aktivnost Vašeg srca. Ova metoda je u potpunosti bezbolna i bez rizika. Nema nikakve pripreme te je bitno je da se bavite uobičajenim aktivnostima tijekom snimanja.

Što je ergometrija?

Ergometrija je test kojim se snima aktivnost Vašeg srca (EKG) tijekom fizičke aktivnosti (vožnja bicikla, pokretna traka). Potrebna je preporuka i pregled kardiologa, a za test trebate imati rendgen (RTG) srca i pluća uz noviji laboratorijski nalaz. Ponekad je potreban ultrazvuk (UZV) srca prije same pretrage.

Što je ultrazvuk srca?

UZV srca ili ehokardiografija bezbolna je metoda kojom se uživo snima Vaše srce. Ultrazvukom se gleda je li srce pravilno građeno te ima li bitnijih promjena u toku krvi.

Sve navedene usluge pronađite na Algolov tražilici.

Što je NT-proBNP?

Radi se o pretrazi iz krvi kojom se prati funkcija srca. Kod slabijeg rada srca vrijednost će porasti. To se koristi npr. kod oticanja gležnjeva te pojačanog umora kod osobe, koji bi mogao biti uzrokovan nepravilnim radom srca.

Zašto morate koristiti terapiju protiv zgrušavanja krvi?

Prilikom nepravilnog rada srca, a to je najčešće fibrilacija atrija, ili prilikom ugradnje zalistaka jer u takvim stanjima može doći do nastajanja krvnog ugruška. Krvni ugrušak može otići dalje u tijelo, primjerice, u mozak te tako uzrokovati moždani udar. Da bi se to spriječilo koriste se lijekovi protiv nastajanja ugruška, a najčešće su to martefarin ili druge skupine lijekova koje se moraju plaćati (ovisi o smjernicama HZZO-a).

Često korišteni pojam u krugovima liječnika je kardiovaskularne bolesti; Na navedenoj poveznici saznajte: Što su kardiovaskularne bolesti?